Një mori krijesash të çuditshme në det të thellë u gjetën pranë vullkaneve nënujore në një pjesë të largët të Oqeanit Indian.

Shkencëtarët nga Instituti Kërkimor Victoria Victoria në Australi u tronditën kur gjetën peshq të ngjashëm me lakuriqët e natës, ngjalat e verbëta dhe peshqit hardhucë ​​me rreshta dhëmbësh të mprehtë si brisk.

Këto krijesa u gjetën gjatë një ekspedite në Parkun Detar të Ishujve Cocos (Keeling) të largët të Austalisë, një sipërfaqe prej 290,213 miljesh katrorë rreth 1,708 milje në veri-perëndim të Perthit.

Dy atolet korale të territorit përfshijnë 27 ishuj të vegjël me plazhe me rërë të bardhë, palma dhe laguna.

Ekipi, duke mbledhur mostra nga mbi tre milje thellësi, vrojtoi jetën e panjohur më parë në det të thellë, duke përfshirë një ngjalë të verbër me lëkurë xhelatinoze.  Studiuesit ishin të magjepsur nga sytë e zhvilluar keq të krijesës, e cila u gjet në mbi tre milje thellësi, sipas Dailystar.

Ata zbuluan gjithashtu një hardhucë ​​peshku Highfin, i cili ka vezore dhe kokë njëkohësisht. Gjithashtu u gjet një peshk i sheshtë, sytë e të cilit janë në njërën anë të kokës për të mbajtur shikimin ndërsa noton në det.

U gjetën gjithashtu peshq lakuriqë në det të thellë që përdorin pendët e tyre të ngjashme me krahët për t’u zvarritur në dyshemenë e oqeanit.

Viperfish i Sloane, me gjurmët e tij të gjata të dritave përgjatë pjesës së poshtme të barkut, u dallua gjithashtu midis gjetjeve.

“Peshqit janë fashionistet e shquar të detit të thellë,” tha për Live Science shefi i ekspeditës Tim O’Hara i Institutit Kërkimor të Muzeut Victoria.

“Ato vijnë në të gjitha format dhe madhësitë, me organe të lehta, joshje, rreze të modifikuara në trekëmbësha ose shtojca kamuflazhi, dhe sy të mëdhenj (ose që mungojnë). Çdo specie është përshtatur në mënyrë të shkëlqyeshme ndaj mjediseve ekstreme të detit të thellë.”

Ai shtoi: Ne kemi zbuluar një numër të mahnitshëm të specieve potencialisht të reja që jetojnë në këtë park të largët detar.

 “Është vërtetë një nder të shohësh, për herë të parë, këto tipare mahnitëse të zbuluara nga thellësia,” tha Nelson Kuna, një nga dy anketuesit hidrografikë në bord. /tvklan.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here