Çdo fitore ka një çmim. Këtu shikojmë koston marramendëse të jetës njerëzore në pesë nga konfrontimet më të ashpra të historisë, ku numri i madh i luftëtarëve të vdekur sfidon imagjinatën.


Pjesa më e madhe e jetës së një ushtarie kalon në pritje dhe përgatitje për luftë. Kur vjen momenti për të ndërmarrë veprime, zakonisht është i përgjakshëm, konfuz dhe përfundon shpejt. Shpesh, lufta do të jetë në një shkallë të vogël; një përleshje, një patrullë hetuese, një përplasje aksidentale me armikun në errësirë. Në raste të tjera, frika do të shkatërrojë një ushtri, duke i bërë njerëzit të ikin nga kërcënimi i perceptuar i vdekjes përpara se të ketë viktima të rënda nga secila palë. Dhe, së fundi, është beteja që i tejkalon pritshmëritë normale të luftës në shkallën e saj të vdekjes dhe shkatërrimit. Këto janë ditët kur asnjëra palë nuk është e përgatitur të dorëzohet, ose – siç ndodh shpesh – strategjia e një gjenerali është e tillë që nuk i lë armikut asnjë shpëtim, të lënë në mëshirën e fitimtarëve.

  1. Beteja e Gettysburgut, 1863

Palët ndërluftuese: Unioni kundër Konfederatës
Viktimat: Sindikalistët 23,000; Konfederata 23,000
Gjithsej: 46000
Rezultati: Fitorja e Unioni-t

Dita kur vala e luftës u kthye në favor të Unionit gjatë Luftës Civile Amerikane, ishte gjithashtu dita që pa numrin më të madh të viktimave në një betejë të vetme gjatë gjithë konfliktit. Pas një sërë fitoresh të Konfederatës, gjenerali Lee udhëhoqi trupat e tij në veri për të pushtuar territorin e Bashkimit. Luftimet u ndezën përpara dhe mbrapa për tre ditë përpara se sindikalistët të dilnin triumfues. Beteja mbahet mend si beteja e Luftës Civile, e përjetësuar nga fjalimi në Gettysburg dhe qëndron si një simbol i kauzës së Unionit dhe fitores përfundimtare.

  1. Beteja e Kanës, 216 para Krishtit

Palët ndërluftuese: Kartagjena kundër Romës
Viktimat: Kartagjenas 10,000; Romakëve 50,000
Gjithsej: 60,000
Rezultati: Fitorja e Kartagjenës

Gjenerali kartagjenas Hannibal, pasi marshoi ushtrinë e tij nëpër Alpe dhe mundi dy ushtri romake në Trebia dhe liqenin Trasimene, u përpoq të angazhonte romakët në një betejë përfundimtare vendimtare. Romakët e përqendruan këmbësorinë e tyre të rëndë në qendër, duke shpresuar të thyenin mesin e ushtrisë kartagjenase. Hanibali, nga ana tjetër, vendosi trupat e tij më të mira në krahët e ushtrisë së tij, duke parashikuar sulmin qendror romak. Ndërsa qendra kartagjenase u shemb, anët u palosën në krahët romakë. Masa e legjionarëve në radhët e pasme i detyroi radhët e përparme të përparonin pandalshëm, duke mos ditur se po mbështilleshin. Përfundimisht, kalorësia kartagjenase u përfshi dhe mbylli hendekun, duke rrethuar plotësisht ushtrinë romake. Në betejën e afërt, legjionarët, pa rrugëdalje, u detyruan të luftojnë deri në vdekje. Rezultati ishte humbja e 50,000 qytetarëve romakë dhe dy konsujve.

  1. Dita e parë e Somme, 1 korrik 1916

Palët ndërluftuese: Britania kundër Gjermanisë
Viktimat: 60,000 britanikë; gjermanisht 8000
Gjithsej: 68000
Rezultati: I pavendosur

Dita më e përgjakshme në historinë e Ushtrisë Britanike u vuajt gjatë fazave fillestare të një beteje që do të zgjaste për disa muaj, do të rezultonte në mbi një milion të vdekur dhe do të linte situatën taktike kryesisht të pandryshuar. Plani ishte që një breshëri artilerie të godiste mbrojtjen gjermane në atë masë sa që sulmuesit britanikë dhe francezë të mund të hynin dhe të pushtonin llogoret kundërshtare. Bombardimi nuk pati efektin shkatërrues që pritej. Sapo ushtarët dolën nga llogoret, pozicionet e mitralozëve gjermanë u hapën. Artileria e dobët e koordinuar nënkuptonte që këmbësoria që përparonte shpesh granatohej nga zjarri i tyre mbështetës ose lihej i ekspozuar rrezikshëm pasi breshëria e tyre zvarritëse i la të pambrojtur. Deri në mbrëmje, pak nga objektivat ishin marrë, pavarësisht humbjeve masive të jetëve. Sulmi do të vazhdonte në të njëjtën mënyrë deri në tetor të atij viti.

  1. Beteja e Lajpcigut, 1813

Palët ndërluftuese: Franca vs Austri, Prusia dhe Rusia
Viktimat: Francez 30,000; Aleatët 54,000
Gjithsej: 84000
Rezultati: Fitorja e koalicionit

Beteja e Leipzig përfaqëson humbjen më vendimtare të pësuar nga Napoleoni dhe beteja më e madhe e zhvilluar në tokën evropiane para shpërthimit të Luftës së Parë Botërore. Duke u përballur me sulme nga të gjitha drejtimet, ushtria franceze performoi jashtëzakonisht mirë, duke mbajtur në gji sulmuesit për më shumë se nëntë orë përpara se të pushtohej nga pesha e madhe e numrave. Me humbjen e afërt, Napoleoni filloi një tërheqje të rregullt përmes urës së vetme që ende qëndronte. Ura u hodh shumë herët, duke bllokuar 20,000 ushtarë francezë, shumë prej të cilëve do të mbyten ndërsa përpiqeshin të kalonin lumin. Humbja hapi derën për një avancim të aleatëve në vetë Francën.

  1. Beteja e Stalingradit, 1942-1943

Palët ndërluftuese: Gjermania naziste kundër Bashkimit Sovjetik
Viktimat: gjermanisht 841.000; Bashkimi Sovjetik 1,130,000
Gjithsej: 1,971,000
Rezultati: Fitorja sovjetike

Ofensiva gjermane filloi me një seri shkatërruese bombardimesh nga Luftwaffe, të cilat lanë pjesën më të madhe të Stalingradit në gërmadha. Por bombardimi krijoi një peizazh shumë të domosdoshëm. Megjithatë, ndërsa ushtria përparonte, ata e gjetën veten të kapur në luftime brutale shtëpi më shtëpi me sovjetikët. Edhe pse ata kishin nën kontroll më shumë se 90% të qytetit, Wehrmacht nuk mundi të nxirrte ushtarët e mbetur kokëfortë sovjetikë. Moti filloi të bëhej shumë i ftohtë dhe në nëntor 1942 Ushtria e Kuqe nisi një sulm me dy drejtime ndaj Ushtrisë së 6-të Gjermane në Stalingrad. Krahët u shembën dhe Ushtria e 6-të u rrethua, si nga Ushtria e Kuqe ashtu edhe nga dimri i gjymtuar rus. Uria, i ftohti dhe sulmet sporadike sovjetike filluan të bënin të vetën. Megjithatë Hitleri refuzoi të lejonte Ushtrinë e 6-të të tërhiqej. Deri në shkurt 1943, pas një përpjekjeje të dështuar gjermane për të shpërthyer dhe me ndërprerjen e të gjitha linjave të furnizimit, Ushtria e 6-të u shtyp. /Trungu & InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here