Agron Islami

23-24 tetori i vitit 1912 shenon ramjen e Kumanovës ne duar te ushtrive serbe

Ushtria e molisur osmane humbi luften dhe siç shihet ne foto prapa vehtes la artilerine dhe ushtarë te shumte (shumica shqiptar) te cilet ne fillim u roberuan, e me pas u masakruan nga serbet. Keta te fundit, nuk kursyen as shtepit e shqiptareve dhe objektet qe ishin simbol i qytetit, sikur, Xhamine Tatar Bej, Sahat Kullen etj.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here