6.1 C
Pristina
Sunday, March 7, 2021
Home KAFSHËT Pamje spektakolare të dhive të egra malore në një digë në Itali...

Pamje spektakolare të dhive të egra malore në një digë në Itali (Video)

BBC sjellë pamje spektakolare të dhive të egra malore të cilat qëndrojnë në një mur vertikal të një dige në Itali. Arsyeja e ngritjes në atë mur është dëshira e madhe e tyre për t’u ushqyer me elemente ushqimore në Tokë, të nevojshme për jetën.

Kripa është një elemet shumë i nevojshëm për organizmat e gjallë, dhe dhitë njihen si kafshët që e kanë shumë dëshirë kripen, andaj arsyeja e ngritjes në atë mur është pikërisht për arsyeje të kripës. Pa krip dhe minerale të ndryshme të nevojshmë për organizëm, eshtrat e tyre nuk do të rriteshin, dhe sistemi nervor nuk do të funksiononte.


Lidhja mes dhisë nënë dhe të voglit të saj është shumë e fortë, kështu që edhe i vogli i saj shkon pas nënës së tij ku do që ajo shkon.

Pamjet se si arrijnë të qëndrojnë në mur vertikal të digës janë mbreslënëse. /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kur Gjilani kishte karnavale(Foto)

Deri në mesin e viteve ‘60-të të shekullit të kaluar, në Gjilan organizohej karnavali i qytetit. Ky karnaval ka qenë i vetmi...

301 TË SHËRUAR DHE 548 RASTE ME COVID-19!

301 TË SHËRUAR DHE 548 RASTE ME COVID-19!Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare...

Kush ishte mësuesi i parë i shkollës së parë shqipe

Sot shqiptarët në të gjitha shtetet ku jetojnë festojnë 7 Marsin – Ditën e Mësuesit.Shkolla shqipe, që njihet...

Recent Comments