Pas muajsh në pritje, NASA ka publikuar një nga imazhet e para që Teleskopi Hapësinor James Webb ka shkrepur dhe që tregon sesi universi dukej 13 miliardë vite më parë.

Të hënën, (mëngjesin e së martës në Shqipëri), NASA prezantoi në një event të mbajtur në Shtëpinë e Bardhë, fotot e para të shkrepura nga teleskopi. Katër foto të tjera pritet të publikohen përgjatë ditës së sotme.

Gjatë këtij eventi, presidenti amerikan Joe Biden foli për një moment historik për shkencën dhe teknologjinë.

https://twitter.com/NASA/status/1546621144358391808/photo/1?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1546621144358391808%7Ctwgr%5E%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=https%3A%2F%2Frrugapress.al%2Fkjo-eshte-fotoja-me-e-vjeter-dhe-me-e-thelle-e-universit-qe-eshte-shkrepur-ndonjehere%2F

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here