Për miliona prej nesh, fillimi i ditës pa konsumuar kafe është e paimagjinueshme. Por dijeni është më mirë t’i përmbahesh dozave të kafeinës deri pas mëngjesit sepse pirja rregullisht e kafesë paraprakisht mund të rrisë rrezikun e zhvillimit të diabetit të tipit 2 në planin afatgjatë.

Studiuesit në Universitetin e Bath u kërkuan 29 vullnetarëve të pinin një kafe të zezë të fortë rreth një orë pasi u çuan për të kuptuar se si kjo do të ndikonte në sheqerin e tyre në gjak pas mëngjesit.

Pasi kishin pirë kafenë me sheqer, e ngjashme me përmbajtjen e kalorive me drithërat ose dolli me reçel, sheqeri i tyre në gjak ishte rreth 50 përqind më i lartë se kur kalonin pa kafe.

Ky mund të mos jetë një problem i menjëhershëm, por sheqeri i rritur shpesh në gjak me kalimin e viteve mund të çojë në diabet dhe sëmundje të zemrës, tha studimi i publikuar Revistën Britanike të të Ushqyerit.

Sa prej jush e pinë kafen me stomak bosh dhe nuk kanë probleme me shëndetin? Ndoshta nuk e vini re tani, por me kalimin e kohës do ta vini re se ndoshta një gjë nuk shkon. Prandaj duhet kujdes. Në fund të fundit, po mendoni për shëndetin tuaj.

Burimi/preferenca-al.com/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here