6.1 C
Pristina
Saturday, July 2, 2022
Home RETROSPEKTIVË Kur djathi i prodhuar në Shqipëri tregtohej në Amerikë dhe cilësohej si...

Kur djathi i prodhuar në Shqipëri tregtohej në Amerikë dhe cilësohej si një nga llojet e djathit më të preferuar në Ballkan

Ishte koha kur djathi i prodhuar në Shqipëri tregtohej në Amerikë dhe cilësohej si një nga llojet e djathit më të preferuar në Ballkan. 🧀
Nga data 1 korrik operatorët kryesorë të përpunimit të qumështit kanë paralajmëruar rritjen e çmimit të bulmetit.
Ndërkohë që rritja e çmimit nga përpunuesit e qumështit justifikohet me krizën ekonomike që shkaktoi lufta mes Rusisë dhe Ukrainës, pak ose aspak flitet për cilësinë e produkteve.
Një dokument i vitit 1928 na dëshmon se djathi i prodhuar në vendin tonë një shekull më parë konsiderohej si një nga më të preferuarit në Ballkan, madje tregtohej deri në Shtetet e Bashkuara të Amerikës.
Sa i përket çmimit, djathi shqiptar kishte rivalizuar djathin grek dhe atë italian.
Dokumenti në fjalë shoqërohet me një foto të pazarit të djathit në qytetin e Shkodrës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vlerat e rralla të dardhave shqiptare, zbulojini këtu

Dardhat shqiptare kultivohen gjerësisht gati në të gjithë vendin. Sipas AgroWeb.org, Përmeti, Pogradeci, Dibra, Korça, Vlora, Lushnja, Fieri, jo...

Mesazhet e lashta të Ilirëve(Video)

Historia e tyre eshte sa enigmatike aq edhe e pastudiuar siç duhet. A mundet nje varreze te percjelle mesazhe nga lashtesia ?...

Shenjat që tregojnë se fryrja e barkut nuk është normale

Fryrja e barkut është krejtësisht normale dhe e përkohshme kur shfaqet para menstruacioneve ose pas ngrënies...

Misteri i arit shqiptar…(Video)

Sa ar ka dale nga fabrika e Rubikut gjate periudhes se komunizmit ? Perse ky proces qendronte i fshehte dhe ku shkonte...

Recent Comments