6.1 C
Pristina
Tuesday, June 28, 2022
Home KURIOZITETE (Video) Zbulohet bima më e madhe në botë, 5 herë më e...

(Video) Zbulohet bima më e madhe në botë, 5 herë më e madhe sesa Tirana

Bima më e madhe në botë, një barishte deti, gati 5 herë më e madhe sesa Tirana, është zbuluar pranë brigjeve të Australisë.

Duke përdorur testime gjenetike, shkencëtarët dolën në përfundimin se livadhi gjigant i ndodhur në Australinë Perëndimore është, në fakt, një bimë e vetme. Ata besojnë se ajo është formuar të paktën 4500 vite më parë.

Sipas shkencëtarëve të Universitetit të Australisë Perëndimore, barishtja mbulon një sipërfaqe rreth 200 kilometra katrorë.

Kjo lloj barishte gjendet rëndom në ujërat pranë brigjeve të Australisë. Studiuesit testuan 18 mijë shenja gjenetike për të zbuluar sa lloje bimësh bënin pjesë në këtë livadh nënujore. Por rezultatet treguan se ishte një bimë e vetme.

Lexo më shumë Kinë/ Makina e parë hibride fluturuese gati në 2025
Kliko për më shumë

Po ju bien flokët? Reagoni tani dhe parandaloni derisa të jetë tepër vonë! Rigjeneron dhe rikthen shkëlqimin.
“Mbetëm të shtangur”, tha Jane Edgeloe, kryesuesja e grupit të studimit. “Është një bimë e vetme që shtrihet për 180 kilometra gjatësi dhe, kështu, bëhet bima më e madhe e njohur, në Tokë”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Sundoi oqeanet për miliona vite, pse u zhduk super-peshkaqeni Megalodon?

Nga Michael Heithaus Imagjinoni të udhëtoni pas në kohë, dhe të vëzhgoni oqeanet e 5 milionë viteve më parë. Ndërsa qëndroni...

Gjërat më të çuditshme që njerëzit gjetën në oborret e tyre(Video)

A mendoni se e dini se çfarë ka në oborrin e shtëpisë tuaj? Ju ndoshta mendoni se po. Kështu mendonin edhe këta...

Pikturat e harruara të Pirros dhe mbretit ilir Glauk

Pirroja i Epirit është figura e vetme brenda truallit ilir që përmendet gjërësisht sot nëpër auditorët më seriozë të historisë nga pedagogë...

Recent Comments