6.1 C
Pristina
Saturday, July 2, 2022
Home SHKENCË/TECH Asteroidi më i madh do të kalojë sot pranë Tokës

Asteroidi më i madh do të kalojë sot pranë Tokës

Asteroidi që konsiderohet si më i madhi i këtij viti, sot do të kalojë shumë pranë Tokës. Ai është klasifikuar si potencialisht i rrezikshëm për shkak të madhësisë së tij me diametër 1.8 kilometra, ai nuk përbën kërcënim për planetin tonë.

Ky objekt hapësinor do të kalojë në një distancë të sigurt prej 4 milionë kilometra, rreth 10 herë më shumë se distanca mesatare mes Tokës dhe Hënës.

Ky asteroid do të jetë i dukshëm me teleskop, sidomos nga Australia. Ai do të lëvizë me një shpejtësi 20 herë më të madhe se e plumbit. /tvklan.al

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vlerat e rralla të dardhave shqiptare, zbulojini këtu

Dardhat shqiptare kultivohen gjerësisht gati në të gjithë vendin. Sipas AgroWeb.org, Përmeti, Pogradeci, Dibra, Korça, Vlora, Lushnja, Fieri, jo...

Mesazhet e lashta të Ilirëve(Video)

Historia e tyre eshte sa enigmatike aq edhe e pastudiuar siç duhet. A mundet nje varreze te percjelle mesazhe nga lashtesia ?...

Shenjat që tregojnë se fryrja e barkut nuk është normale

Fryrja e barkut është krejtësisht normale dhe e përkohshme kur shfaqet para menstruacioneve ose pas ngrënies...

Misteri i arit shqiptar…(Video)

Sa ar ka dale nga fabrika e Rubikut gjate periudhes se komunizmit ? Perse ky proces qendronte i fshehte dhe ku shkonte...

Recent Comments