Lia e majmunëve është identifikuar rrallë jashtë Afrikës, por 92 raste janë konfirmuar tani në Evropë, Amerikën e Veriut dhe Australi, me 28 infeksione të tjera të dyshuara, sipas Organizatës Botërore të Shëndetësisë.

Zyrtarët presin një “rritje të konsiderueshme” të infeksioneve këtë javë pasi u konfirmua se totali në Britani të Madhe ishte rritur në 20 të premten.

Shkaku i shpërthimit është i panjohur dhe nuk ka “asnjë lidhje të dukshme” midis të infektuarve në një ngjarje të vetme, sipas Susan Hopkins, nga Agjencia e Sigurisë Shëndetësore në Mbretërinë e Bashkuar (UKHSA).

Belgjika raportohet se ka futur një karantinë 21-ditore për ata që preken nga lia e majmunëve pasi u regjistruan katër infeksione në vend.

Sëmundja, e cila u gjet për herë të parë te majmunët, mund të transmetohet nga personi në person përmes kontaktit të ngushtë fizik – duke përfshirë marrëdhëniet seksuale – dhe shkaktohet nga virusi i lisë së majmunit.

Shkakton ethe, dhimbje trupi, të dridhura dhe lodhje në shumicën e pacientëve, ndërsa njerëzit me raste të rënda mund të zhvillojnë skuqje dhe lezione në fytyrë, duar dhe pjesë të tjera të trupit.

Hopkins, një këshilltare kryesore mjekësore në UKHSA, tha se sëmundja është “relativisht e butë” te të rriturit, me fëmijët e vegjël më të rrezikuar, por refuzoi të komentojë mbi raportet se një pacient po trajtohet në kujdesin intensiv.

Numri i fundit i infeksioneve në Mbretërinë e Bashkuar do të zbulohet të hënën.

Hopkins tha sot për BBC se po zbulojnë më shumë raste në baza ditore.

“Ne e dimë se ka pasur një periudhë kufizimesh në të gjithë Evropën dhe nuk e dimë se nga ka ardhur ky infeksion dhe si ka ardhur në Evropë. Nuk ka asnjë lidhje të dukshme në rastet tona në MB me një ngjarje të vetme,” tha ajo.

Hopkins tha se rreziku për popullatën e përgjithshme “mbetet jashtëzakonisht i ulët për momentin”, por njerëzit “duhet të jenë vigjilentë ndaj tij”.

“Ne po u themi njerëzve nëse keni simptoma, shmangni kontaktin e ngushtë me të tjerët dhe kërkoni kujdes mjekësor”, shtoi ajo.

Në fazat e mëvonshme, njerëzit zhvillojnë një skuqje, zakonisht në fytyrë, duar dhe krahë që mund të prekë edhe zonat gjenitale.

“Ne po e shohim atë kryesisht tek individët që vetë-identifikohen si homoseksualë ose biseksualë, ose burra të tjerë që kryejnë seks me burra. Ne po gjejmë raste që nuk kanë asnjë kontakt të identifikuar me një individ nga Afrika perëndimore, gjë që është ajo që kemi parë më parë në këtë vend,” tha Hopkins.

Presidenti i SHBA Joe Biden ka thënë se shpërthimi është “një shqetësim”, me Izraelin dhe Zvicrën që regjistrojnë rastet e tyre të para këtë fundjavë dhe Austria regjistroi infeksionin e saj të parë të dyshuar të dielën.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here