6.1 C
Pristina
Saturday, June 25, 2022
Home SHKENCË/TECH Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale në Instagram dhe jeni të interesuar të mësoni se si mund të merrni më shumë pëlqime në secilin prej postimeve tuaja.

Filtrat, titrat, hashtags janë përdorur në mënyrë që të kemi një rezultat të denjë për t’u “shpërblyer” me një zemër ose shikime teksa kalon përmes furnizimit të ndjekësve tuaj.

Ju nuk keni nevojë të jeni një ndikues për të kërkuar gjithnjë e më shumë pëlqime. Të gjithë, pak a shumë, i kemi hyrë këtij procesi.

Mos harroni se gjithçka varet nga përmbajtja dhe cilësia e fotos, por mesa duket një rol të rëndësishëm luan edhe koha. Kjo është, koha që ju zgjidhni për të postuar. Pra, cila është koha më e mirë për një postim?

Sipas aplikacionit Latergramme (një “mjet” për të planifikuar postimet e ardhshme në Instagram), ka periudha specifike gjatë ditës gjatë të cilave fotografia juaj ka më shumë gjasa të tregojë dinamikën e saj maksimale dhe të mbledhë sa më shumë pëlqime.

Të dhënat e aplikacionit flasin për dy orë shumë specifike: 5 pasdite dhe 2 në mëngjes.

Edhe në rregull, gjëja e parë që duhet kuptuar sepse, siç shpjegojnë ata, është koha kur shumica e njerëzve ose largohen ngadalë nga vendi i punës, ose edhe pse janë ende aty, produktiviteti i tyre ka rënë dhe ata kanë më shumë gjasa të mashtrojnë në rrjetet sociale për një kohë. Por në 2 të mbrëmjes, pse?

Përsëri, sipas vlerësimeve të Latergramm, ora 2 e mëngjesit është koha kur ushqimi tretet. Ata që janë ende zgjuar dhe lëvizin poshtë natës në Instagram, do ta kenë më të lehtë të pëlqejnë një foto që shfaqet në një burim që nuk është i mbushur me postime të reja.

Por për të qenë edhe më konkret, çdo ditë e javës ka orët e veta “të përshtatshme” për të postuar në Instagram. Këto janë:

E hënë: 19:00. dhe ora 22:00.

E martë: 03:00. dhe ora 22:00.

E mërkurë: 17:00.

E enjte: 19:00. dhe ora 11:00.

E premte: 1 pasdite. dhe 20:00.

E shtunë: ora 12:00. dhe 2 pasdite.

E diel: 17:00.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Arkeologët zbulojnë breshkën 2000-vjeçare në Pompei

Arkeologët në Itali kanë zbuluar një breshkë në Pompei që është gati 2000 vjet e vjetër. Zvarraniku, i gjetur...

Vapë e madhe? Sekreti për të fjetur rehat

Një sekret i zgjuar që mund të na freskojë netët e nxehta të verës, sugjerojnë ekspertët. Është me kosto të ulët dhe...

Misteri i ryymës detare në “Vrimën blu”

“Vrima blu” (Blue Hole) është një pikë turistike e pabesë, për ata që e...

Kush mund të trajtohet me ilaçin e ri të kancerit dhe kur

Në vitin 2020, rreth 340 mijë njerëz vdiqën nga kanceri i zorrës së trashë. Tani një trajtim i ri që jep shpresë...

Recent Comments