Ka disa ushqime që janë të pasura me lëndë ushqyese që neutralizojnë dëmet e shkaktuara nga nikotina.

Jeni duhanpirës? A e keni lënë duhanin kohët e fundit? Në çdo rast, duhet të dini se ka disa vitamina që kurojnë mushkëritë pas pirjes së duhanit.

Shumë njerëz nuk janë të vetëdijshëm për këtë. Zakonisht mendojmë se lënia e duhanit është e mjaftueshme për ta bërë gjithçka perfekte përsëri. Megjithatë, nuk duhet të harrojmë se zakoni i pirjes së duhanit vjen si pasojë e varësisë së shkaktuar nga nikotina. Ky ilaç shkakton dëme serioze në qelizat dhe sistemet tuaja në trupin tuaj. Këto struktura nuk shërohen gjithmonë vetë ose shpejt. 

Për fat të mirë ka disa ushqime që janë të pasura me lëndë ushqyese që neutralizojnë dëmet e shkaktuara nga nikotina. Kështu, ato ndihmojnë mushkëritë tuaja të shërohen dhe të parandalojnë sëmundjet e frymëmarrjes.

Në artikullin e mëposhtëm ju paraqesim vitaminat thelbësore që shërojnë mushkëritë pas pirjes së duhanit.

 1. Vitamina C
 • Pirja e duhanit redukton vitaminën C në trupin tuaj me 25%. Si rezultat, është e rëndësishme të rrisni marrjen e kësaj vitamine të rëndësishme.
 • Mungesa e vitaminës C do t’ju bëjë më të prekshëm ndaj infeksioneve sepse sistemi juaj imunitar do të jetë më i dobët.
 • Probleme të tjera që lidhen me mungesën e vitaminës C përfshijnë:
 • Shfaqja e rrudhave të parakohshme.
 • Pagjumësia.
 • Probleme me mishrat e dhëmbëve si dhimbje, inflamacion dhe gjakderdhje të lehtë.

Disa nga ushqimet që përmbajnë vitaminë C janë:

 • Kivi.
 • Limon.
 • Mandarina.
 • Grejpfrut.
 • Ananasi.

Nëse vazhdoni të pini duhan, duhet të konsumoni tre herë më shumë vitaminë C. Kjo ndihmon që mushkëritë tuaja të shërohen pas pirjes së duhanit.

Nëse po përpiqeni të lini duhanin, duhet të dini se vitamina C do t’ju ndihmojë të reduktoni varësinë nga nikotina.

 1. Vitamina A.

Mungesa e vitaminës A ose beta-karotenit mund të shkaktojë ndryshime në sistemin imunitar. Kështu, numri i sëmundjeve infektive të sistemit të frymëmarrjes mund të rritet.

Ju mund të gjeni vitaminë A në ushqimet e mëposhtme:

 • Kumbulla.
 • Kungull.
 • Mango.
 • Pjeshkë.
 • Grejpfrut rozë.
 • Marule, selino.
 1. Vitamina E.

Vitamina E ndihmon në reduktimin e rrezikut të kancerit të mushkërive të lidhur me pirjen e duhanit.

Kjo vitaminë njihet edhe si tokoferol. Është një vitaminë e tretshme në yndyrë që vepron si një antioksidant. Në të njëjtën kohë, ai kontribuon në mbrojtjen e acideve yndyrore esenciale.

Për të përfituar nga këto përfitime dhe për të shëruar mushkëritë tuaja pas pirjes së duhanit, sigurohuni që të merrni vitaminë E. Disa mënyra natyrale për ta siguruar këtë janë duke konsumuar ushqimet e mëposhtme:

 • Të verdhat e vezëve.
 • Kikirikët.
 • Kokosi.
 • Drithëra, oriz, soje.
 • Brokoli.
 • Marule.
 • Lakrat e Brukselit.
 • Bukë integrale.
 1. Vitamina B9

Vitamina B9, ose acidi folik, kontribuon në formimin e qelizave të kuqe të gjakut. Kjo parandalon aneminë dhe e mban lëkurën tuaj të shëndetshme.

Përveç shërimit të mushkërive pas pirjes së duhanit, vitamina B9 është thelbësore për funksionimin e duhur të sistemit nervor qendror. Arsyeja është se kjo vitaminë luan një rol në sintezën e neurotransmetuesve.

Përveç kësaj, duhet të dini se vitamina B9 i ndihmon duhanpirësit të lënë këtë zakon të keq. Vitamina B9 përfshihet në ushqimet e mëposhtme:

 • Avokado.
 • Qepë.
 • hudhra.
 • Soja.
 • Arra.
 • Luleshtrydhet.
 • Rrushi i thatë.
 • Limon.
 • Karrota.
 • Kungull.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here