6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home KËSHILLA Bimët rriten me sukses në tokën e Hënës

Bimët rriten me sukses në tokën e Hënës

Për herë të parë, shkencëtarët kanë rritur bimë në dheun e sjellë nga Hëna në Tokë, të mbledhura nga astronautët Neil Armstrong dhe Buzz Aldrin nga ‘Apollo 11’, dhe shëtitës të tjerë në hënë vite më parë.

Studiuesit nuk e kishin idenë nëse diçka do të mbinte në papastërtinë e ashpër të tokës hënore, dhe donin të shihnin nëse mund të përdorej për të rritur ushqimin nga një brez i ri eksploruesish hënor. Rezultatet i mahnitën ata.

“Bimët në fakt rriten në sende hënore”, tha me habi Robert Ferl i Institutit të Ushqimit dhe Shkencave Bujqësore të Universitetit të Floridës.

Ferl dhe kolegët e tij mbollën lakmë tale në tokën e hënës, dhe farat mbinë.

Ana negative ishte se pas javës së parë, trashësia dhe vetitë e tjera të tokës hënore bën që bimët e lulëzuara të rriteshin më ngadalë.

Shumica e bimëve të hënës përfunduan të rritura jo në nivelin e duhur, raporton Guardian.

Sa më gjatë që toka ishte e ekspozuar ndaj rrezatimit kozmik dhe erës diellore në Hënë, aq më keq dukej se shkonte procesi i rritjes së bimëve.

Mostrat e Apollo 11 – të ekspozuara disa miliardë vjet më gjatë ndaj elementeve për shkak të sipërfaqes më të vjetër – ishin më pak të favorshmet për rritje, sipas shkencëtarëve.

Papastërtia e Hënës është plot me fragmente të vogla qelqi nga ndikimet e mikrometeoritit që u futën kudo në zbarkuesit hënor të Apollos.

Një zgjidhje mund të jetë përdorimi i njollave më të reja gjeologjike në hënë, si rrjedhat e lavës, për gërmimin e tokës së mbjelljes. Mjedisi gjithashtu mund të ndryshohet, duke ndryshuar përzierjen e lëndëve ushqyese ose duke rregulluar ndriçimin artificial.

Nasa u dha 12 gramë të tokës hënore studiuesve të Universitetit të Floridës në fillim të vitit të kaluar, dhe mbjellja e shumëpritur u zhvillua majin e kaluar në një laborator.

Studiuesit në Universitetin e Floridës kanë rritur për herë të parë bimë në tokë nga Hëna. Foto: Tyler Jones/AP

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments