6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home KËSHILLA Çfarë ndryshon në trup nëse ndaloni së piri qumësht

Çfarë ndryshon në trup nëse ndaloni së piri qumësht

Nëse ju pëlqen të pini qumësht apo jo, ai nuk është pjesë e detyrueshme e dietës së të rriturve, thonë ekspertët.

Dietologia Amy Shapiro beson se të rriturit nuk duhet të pinë qumësht dhe shton se qumështi nuk është një përbërës i rëndësishëm në dietën e të rriturve dhe se sot ka shumë zëvendësues që janë të pasuruar me kalcium dhe vitamina të tjera.

Pasojat e eliminimit të plotë të qumështit nga dieta:

Me siguri do të vini re një përmirësim në pamjen dhe shëndetin e lëkurës tuaj

“Pasi të ndaloni konsumimin e qumështit, mund të vini re një përmirësim në lëkurën tuaj, më pak akne ose ekzemë”, thotë Shapiro.

Ndërsa aknet dhe sëmundjet e lëkurës zakonisht trashëgohen, disa përbërës të qumështit mund të luajnë gjithashtu një rol në pamjen e tyre.

Mund të dobësojë kockat tuaja

Shapiro beson se nëse e përjashtoni qumështin e lopës dhe nuk merrni kalcium nga burime të tjera, kjo mund të çojë në dobësimin e kockave te disa njerëz.

Ju mund të vazhdoni t’i mbani kockat tuaja të forta me një dietë të ekuilibruar mirë dhe duke përfshirë ushqime që janë një burim i mirë i vitaminës D. Ushtrimi mund të jetë gjithashtu shumë i rëndësishëm për shëndetin e mirë të kockave.

Do të keni shëndet më të mirë të zorrëve në përgjithësi

Eliminimi i qumështit nga dieta mund të ndihmojë në kontrollin e shumë çrregullimeve të tretjes, si dhe në ruajtjen e shëndetit të mirë të zorrëve. Mund të jeni edhe më pak të fryrë, thotë Shapiro.

Problemet e sistemit imunitar janë të mundshme

Produktet e qumështit përmbajnë sasi të konsiderueshme të vitaminës B12, e cila është e nevojshme për të forcuar një sistem të fortë imunitar.

Do të keni më pak luhatje humori

Sipas Dr. Mark Himan, gota mesatare e qumështit përmban rreth 60 hormone dhe kjo përfshin qumështin organik, të papërpunuar dhe qumështin pa hormon të rritjes së gjedhit.

Për shkak të hormoneve në qumështin e lopës, konsumimi i rregullt mund të rrisë hormonet natyrale që tashmë ekzistojnë në trupin tuaj dhe përfundimisht të shkaktojë ndryshime të humorit.

Hormonet esenciale seksuale të trupit (estrogjeni dhe testosteroni) mund të ndërpriten në mënyrë drastike. Janë kryer disa studime që merren me këtë efekt, por është e qartë se nevojiten më shumë hulumtime, transmeton Index.hr.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments