6.1 C
Pristina
Tuesday, June 28, 2022
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Bashibozukët i përdorte sulltani kundër shqiptarëve që nuk e donin sundimin turk

Bashibozukët i përdorte sulltani kundër shqiptarëve që nuk e donin sundimin turk

NGA: GJON KEKA

Bashibozukët arnaut(shqiptar) ishin masha e Sulltanit dhe politikës së tij të dhunës, kudo ku kishte kryengritje çlirimitare ai i dërgonte bashibozukët e të gjitha llojeve.

Në Shqipëri e Kosovë ai i kishte bashibozukët që i shërbenin atij ,që i përdorte ata kundër shqiptarëve katolik dhe kryengritjeve që bëheshin nga shqiptarët të cilët nuk donin ta pranonin sundimin turk.

Kishte shpesh raste të persekutimeve ndaj shqiptarëve katolik në Prizren ,Gjakovë dhe pjesë tjera të hapësirës arbërore.

Këtu në imazh (I.z.1862)shihen bashibozukët shqiptar që ishin masha e sulltanit dhe politikës së tij tiranike.

Sikur që dihet „bashibozukët ishin ushtri e parregullt turke të cilët shërbenin për shtypjen e lëvizjeve çlirimtare.“[Gjon Keka]

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Sundoi oqeanet për miliona vite, pse u zhduk super-peshkaqeni Megalodon?

Nga Michael Heithaus Imagjinoni të udhëtoni pas në kohë, dhe të vëzhgoni oqeanet e 5 milionë viteve më parë. Ndërsa qëndroni...

Gjërat më të çuditshme që njerëzit gjetën në oborret e tyre(Video)

A mendoni se e dini se çfarë ka në oborrin e shtëpisë tuaj? Ju ndoshta mendoni se po. Kështu mendonin edhe këta...

Pikturat e harruara të Pirros dhe mbretit ilir Glauk

Pirroja i Epirit është figura e vetme brenda truallit ilir që përmendet gjërësisht sot nëpër auditorët më seriozë të historisë nga pedagogë...

Recent Comments