6.1 C
Pristina
Saturday, July 2, 2022
Home KAFSHËT Fotografi i "botës së egër" Arian Mavriqi, bënë thirrje që të shtohet...

Fotografi i “botës së egër” Arian Mavriqi, bënë thirrje që të shtohet kujdesi ndaj gjarpërinjëve

Fotografi i “botës së egër” Arian Mavriqi, me anë të një postimi në profilin e tij në FaceBook, bënë thirrje që të shtohet kujdesi nga gjarpërinjët. Ai thotë se gjarpëri më helmues në Evropë (Vipera amodytes) i njohur tek ne me emrin Nepërka helmuese është e pranishme edhe tek ne. Andaj, pasi që ditët kanë filluar të nxehen, kujdesi nga gjarpërinjët, posaqërisht gjarpërit Nepërka duhet të jetë shumë më i madh sepse kamuflimi në natyrë dinë ta bëjnë në mënyrë perfekte.
Në fund të postimit ai ka bërë thirrje nga ndjekësit e tij që ta shperndajnë postimin për arsye informimi sa më të madh të njerëzve.

Dihet mirë se në shumicën e rasteve njerëzit sulmohen nga gjarpërinjët në rastet kur ata shkelen me këmbë nga ana e njerëzve. Andaj, të gjithë ata që i kanë pasion ecjet në natyrë dhe në vendet malore, nuk ka vend për shqetësim të madh. Vetëm duhet patur kujdes, dhe të shikohet vendi se ku po vendoset hapi në tokë, dhe rreziku do të jetë shumë më i vogël. /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vlerat e rralla të dardhave shqiptare, zbulojini këtu

Dardhat shqiptare kultivohen gjerësisht gati në të gjithë vendin. Sipas AgroWeb.org, Përmeti, Pogradeci, Dibra, Korça, Vlora, Lushnja, Fieri, jo...

Mesazhet e lashta të Ilirëve(Video)

Historia e tyre eshte sa enigmatike aq edhe e pastudiuar siç duhet. A mundet nje varreze te percjelle mesazhe nga lashtesia ?...

Shenjat që tregojnë se fryrja e barkut nuk është normale

Fryrja e barkut është krejtësisht normale dhe e përkohshme kur shfaqet para menstruacioneve ose pas ngrënies...

Misteri i arit shqiptar…(Video)

Sa ar ka dale nga fabrika e Rubikut gjate periudhes se komunizmit ? Perse ky proces qendronte i fshehte dhe ku shkonte...

Recent Comments