6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home Uncategorized Si mund të ndikojë diabeti tek gjumi?

Si mund të ndikojë diabeti tek gjumi?

Diabeti është një gjendje që ndikon në mënyrën se si trupi juaj metabolizon glukozën dhe mund të shkaktojë shumë probleme në shëndetin tuaj, si turbullim i shikimit, mavijosje dhe prerje që shërohen ngadalë, humbje peshe dhe rritje të urisë dhe etjes.

Ju mund të mos mendoni për gjumin kur mendoni për diabetin, por këto të dyja janë të lidhura, sepse nëse sheqeri në gjak është i paqëndrueshëm, mund të jetë gjumi juaj.

Të jesh i diagnostikuar me diabet nuk do të thotë domosdoshmërish se do të kesh probleme me gjumin. Megjithatë, nëse keni vështirësi në pushim, kjo mund të jetë për shkak të disa kushteve të lidhura me diabetin.

Për shembull, sheqeri i lartë në gjak mund të shkaktojë urinim të shpeshtë, që do të thotë të zgjoheni më shpesh gjatë natës për të shkuar në tualet. Nga ana tjetër, nivelet e ulëta të sheqerit në gjak mund të çojnë në palpitacione ose djersitje gjatë natës, të cilat të dyja mund të ndërhyjnë në gjumin.

Probleme të tjera të gjumit që lidhen me diabetin

Diabeti mund të shkaktojë probleme të tjera të gjumit. Për shembull, pacientët e diagnostikuar me diabet tip 1 dhe tip 2 shpesh kanë apnea të gjumit, megjithëse është më e zakonshme tek ata të diagnostikuar me diabet të tipit 2. Pacientët me apnea të gjumit përjetojnë gulçim, gjë që mund të çojë në pagjumësi.

Sindroma e këmbëve të shqetësuara është një gjendje tjetër që shihet shpesh te njerëzit me diabet. Në këtë gjendje, këmbët tuaja tkurren gjatë gjumit, gjë që mund ta bëjë të vështirë marrjen e gjumit cilësor. Ekspertët besojnë se neuropatia diabetike, ose dëmtimi nervor, mund të jetë fajtor për disa njerëz me diabet që vuajnë nga sindroma e këmbëve të shqetësuara.

Si përfundim, nëse keni vështirësi për të fjetur ose nëse zgjoheni dhe nuk mund të flini përsëri, duhet të flisni me mjekun tuaj për të shmangur probleme shtesë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments