6.1 C
Pristina
Tuesday, December 7, 2021
Home HISTORI/ARKEOLOGJI ''Përtej nëntë kërkesave të grevës, në ditën e fundit të grevës minatorët...

”Përtej nëntë kërkesave të grevës, në ditën e fundit të grevës minatorët bënë thirrje të pajtoheshin gjaqet..”

Greva e minatorëve të Trepçës e vitit 1989 mori vëmendjen e gjithë Jugosllavisë. Përtej nëntë kërkesave të grevës, në ditën e fundit të grevës minatorët bënë thirrje të pajtoheshin gjaqet.
Një vit më vonë, nisur nga kjo thirrje, më 2 shkurt, 1990, filloi Fushata e Pajtimit të Gjaqeve e cila pajtoi me mijëra familje në gjak në Kosovë, vise të banuara me shqiptarë në ish-Jugosllavi dhe diasporë.
Në intervistën e historisë gojore, Xhafer Peci përshkruan:
“Ardhshin delegacione, folshin. Edhe mos me harru aksioni i pajtimit të gjaqeve ka fillu prej horizontit të tetë. Aty jonë pajtu dy familje e u qitë lajmi me vazhdu. Kanë vazhdue, ka pasë jehonë ai aksion i tyre aty…”
Fotografia është marrë nga gazeta “Rilindja”, 22 shkurt 1989.
Tregime për grevën e minatorëve të Trepçës dhe për Fushatën e Pajtimit të Gjaqeve mund t’i hulumtoni në arkivën tonë dixhitale. /Oral History Kosovo

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Pse flemë? Shkencëtarët nuk e dinë ende, por e kanë një hipotezë

Të gjitha kafshët flenë, madje edhe krimbi i rrumbullakët dhe i vogël Caenorhabditis elegans. Shkencëtarët janë përpjekur prej kohësh që ta kuptojnë pse ndodh gjumi. Ata kanë bërëshumë prova me minjtë në laborator, por të...

“Ja pse shqiptarët kanë sukses kur largohen nga Atdheu?”

Eksperti i Turizmit, Auron Tare, përmes një postimi në facebook ka sjellë në vëmendjen e ndjekësve të tij rastin e George Tames,...

Ky ushqim në mëngjes mbron imunitetin dhe mban larg gripin

Me ardhjen e vjeshtës vijnë edhe infeksionet virale të cilat tashmë në periudhë pandemie bëhen akoma më të rënda.

“Pallati Stratigò”, dëshmi e kulturës arbëreshe që prej vitit 1533

Foto Ilustrim: Pallati Stratigò Pallati Stratigò, është një ndër ndërtesat më të njohura në Lungro, një nga “qytezat e...

Recent Comments