6.1 C
Pristina
Wednesday, May 18, 2022
Home Uncategorized A e dini se ka shtete që votimi në zgjedhje është i...

A e dini se ka shtete që votimi në zgjedhje është i obligueshëm?

Australia është një prej vendeve në botë, ku votuesit obligohen të votojnë në zgjedhjet e mbajtura në këtë shtet.

Kjo do të thotë që më 21 maj në zgjedhjet që do të mbahen në këtë shtet, do të votojnë 90 për qind e qytetarëve që kanë të drejtë vote.

Në gusht të vitit të kaluar, Parlamenti miratoi disa ligje të qeverisë me të cilat reformohet sistemi zgjedhor i Australisë.

Të gjitha sistemet zgjedhore të demokracive anglofone si Britania, Kanadaja, Zelanda e Re dhe Shtetet e Bashkuara bazohen në votim vullnetar.

Megjithatë, në Australi votimi është i detyrueshëm dhe kryhet nga autoritetet zgjedhore, e gjykatat mbështetin fuqishëm veprimet e tilla brenda juridiksionit të tyre.

Ndërkaq vendet e botës që e kanë të rregulluar me ligj pjesëmarrjen për votim janë: Argjentina, Australia, Austria, Belgjika, Bolivia, Brazili, Kili, Qipro, Ekuadori, Egjipti, Greqia, Italia, Lihtenshtajni, Luksemburgu, Nauru, Paraguai, Peruja, Singapori, Zvicra, Tajlanda, Turqia dhe Uruguai.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Regjimi ushqimor dhe pijet që ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të alzheimerit

Sëmundja e Alzheimerit është një sëmundje që lidhet me moshën dhe është lloji më i zakonshëm i demencës. Kjo gjendje kronike shpesh...

Tesla është gati për të marrë para nga kamionët e saj, por ata nuk ekzistojnë ende

Pesë vite pas lajmërimit, Tesla ka hapur rezervimet për kamionët elektrikë Semi, të cilët janë programuar për t’u prodhuar në vitin 2023....

Befasues, i fundit vizatim i Mikelanxhelos!

"CHRISTIE'S" Një vizatim i mahnitshëm, me dorën e Mikelanxhelos (1475-1564) është gjithashtu, i fundit që ka mbetur ende pronësi...

Kulla që bien, kulla që ngrihen

Nga: Ndue Dedaj Një nga humbjet e pak thyeshme të këtyre tridhjetë viteve, kanë qenë kullat e gurta autentike...

Recent Comments