6.1 C
Pristina
Saturday, July 2, 2022
Home RETROSPEKTIVË Vullnetarët shqiptarë në Luftërat Ballkanike 1912/13 në rrugën nga stacioni Sirkeci në...

Vullnetarët shqiptarë në Luftërat Ballkanike 1912/13 në rrugën nga stacioni Sirkeci në Stamboll për në Shqipëri!

Jahja Drancolli

Foto e rrallë bardh e zi: Vullnetarët shqiptarë në Luftërat Ballkanike 1912/13 në rrugën nga stacioni Sirkeci në Stamboll për në Shqipëri!


Stacioni hekurudhor Sirkeci është një terminal hekurudhor në Stamboll, Turqi. Terminali ndodhet në majë të gadishullit historik të Stambollit, pranë Bririt të Artë dhe në veriperëndim të Pallatit Topkapı. Terminali Sirkeci në anën europiane të ngushticës së Bosforit u ndërtua në vitin 1890 nga hekurudha e Orientit si terminali me famë botërore Orient Express që dikur operonte midis Parisit dhe Stambollit midis vitive 1883-2009! /InforCulture.info

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vlerat e rralla të dardhave shqiptare, zbulojini këtu

Dardhat shqiptare kultivohen gjerësisht gati në të gjithë vendin. Sipas AgroWeb.org, Përmeti, Pogradeci, Dibra, Korça, Vlora, Lushnja, Fieri, jo...

Mesazhet e lashta të Ilirëve(Video)

Historia e tyre eshte sa enigmatike aq edhe e pastudiuar siç duhet. A mundet nje varreze te percjelle mesazhe nga lashtesia ?...

Shenjat që tregojnë se fryrja e barkut nuk është normale

Fryrja e barkut është krejtësisht normale dhe e përkohshme kur shfaqet para menstruacioneve ose pas ngrënies...

Misteri i arit shqiptar…(Video)

Sa ar ka dale nga fabrika e Rubikut gjate periudhes se komunizmit ? Perse ky proces qendronte i fshehte dhe ku shkonte...

Recent Comments