6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home KURIOZITETE Del në ankand diamanti më i madh i në botë

Del në ankand diamanti më i madh i në botë

Diamanti më i madh i bardhë në botë ka ndal në një ankand në Gjenevë. I quajtur ndryshe edhe si ‘Rock’ ky diamant 228 karatësh përllogaritet të shitet 20 deri në 30 milionë dollarë.

Guri i çmuar i bardhë u gjet dhe u përpunua në Afrikën e Jugut mbi dy dekada më parë.Në këtë ankand i cili do të mbahet më 11 maj do të shfaqë gjithashtu një diamant të verdhë i njohur me emrin  ‘Diamanti i Kryqit të Kuq’ pasi një pjesë e të ardhurave do të shkojnë për Kryqin e Kuq.

Është, shumë e rrallë të kesh dy diamante 200 karatësh në një ankand. Diamanti i Kryqit të Kuq peshon 205 karat, ai u gjet në vitin 1901, në minierën DeBeers gjithashtu në Afrikën e Jugut dhe u shit në vitin 1918 në Londër”, shpjegon eksperti i  bizhuterive.

Ky diamant ka një interes të madh nga Lindja e Mesme e për këtë arsye pritet të shfaqet edhe në Dubai. Pas kësaj, diamanti do të dalë në Taipei dhe Nju Jork, dhe më pas sërish në Zvicër.

Klan News

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments