6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home KURIOZITETE Pse uji rrjedh nga një pemë në Mal të Zi

Pse uji rrjedh nga një pemë në Mal të Zi

Për disa ditë çdo vit, në një livadh në Mal të Zi, mund të shihet uji që buron nga trungu i një mani 100-vjeçar.

Fenomeni natyror në fshatin Dinosë është një pamje spektakolare dhe e pazakontë për ata që kanë fatin ta shikojnë atë.

Uji bie nga pjesa e sipërme e trungut të pemës përmes zgavrës së saj. Kjo gjë ndodh vetëm për një ose dy ditë, pas shkrirjes së borës ose pas reshjeve të mëdha.

Presioni e detyron ujin të ngrihet deri lartë në trungun e pemës e më pas të zbrazët përmes zgavrës së krijuar./ BBC/

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments