6.1 C
Pristina
Tuesday, June 28, 2022
Home KURIOZITETE Helikopteri i NASA-s në Mars bën këto foto të ‘pamundura’

Helikopteri i NASA-s në Mars bën këto foto të ‘pamundura’

Për ne, këto imazhe të rrënojave të pajisjeve të janë të habitshme, por janë gjithashtu shumë të rëndësishme për NASA-n.

NASA zbulon imazhet e marra nga helikopteri “Ingenuity” që tregojnë trupin dhe parashutën e roverit “Perseverance”.

Një pamje spektakolare ajrore. Më 19 prill, helikopteri “Ingenuity” i NASA -s në Mars mori imazhe unike të parashutës dhe konit që mbronte roverin “Perseverance” kur mbërriti në Planetin e Kuq në shkurt 2021.

Të zbuluara nga NASA këtë të enjte, më 28 prill, këto dhjetë imazhe me ngjyra të mbeturinave të uljes në kraterin Jezero janë me qartësi të rrallë. Është një tjetër arritje teknike për helikopterin Ingenuity, i cili sapo ka festuar misionin e tij njëvjeçar në Mars. “Sa herë që jemi në ajër, Ingenuity mbulon terren të ri dhe ofron njohuri që asnjë mision i mëparshëm planetar nuk ka qenë në gjendje të arrijë”, tha Teddy Tzanetos, Udhëheqësi i Ekipit të Ingenuity në Jet Propulsion, Laboratori i NASA-s, në një njoftim për shtyp .

“Zbarkimi më i dokumentuar në Mars në histori”

Misioni i këtij helikopteri miniaturë, i cili u nis më 18 shkurt, fillimisht ishte menduar të zgjaste 31 ditë dhe të kufizohej në pesë fluturime provë. Ingenuity është tashmë në fluturimin e 26-të dhe po i shumëfishon fluturimet. Këto fotografi të fundit të uljes së “Perseverance” do t’i lejojnë shkencëtarët të përgatiten për misionet e ardhshme marsiane. Në të vërtetë, ky nuk është një vëzhgim i rastësishëm. 

Ky projekt i përbashkët i NASA-s dhe Agjencisë Evropiane të Hapësirës synon të sjellë materialet e mbledhura nga roveri përsëri në Tokë, ndoshta që në vitin 2033.

Analizat e para të fotove të reja nga Ingenuity sugjerojnë se ulja shkoi shumë mirë për “Perseverance”, pavarësisht presionit që ishte nën rover. Zbritja në planetin e kuq bëhet në kushte ekstreme të lidhura me hyrjen në atmosferën e Marsit me afro 20,000 kilometra në orë. Pavarësisht kësaj, parashuta dhe pjesa mbrojtëse e “Perseverance” mbetën në gjendje të mirë. 

Helikopteri do të ndihmojë Perseverance të zbulojë mbetjet e një delte që ekzistonte në tokën e Jezero miliarda vjet më parë. Kjo zonë mund të përmbajë gjurmë të jetës së lashtë në planetin e kuq. Roli (shumë i rëndësishëm) i Ingenuity do të jetë të përcaktojë rrugën më të mirë për të arritur majën e deltës. “Ne madje mund të përdorim zgjuarsinë e helikopterit për të bërë fotografi të veçorive gjeologjike shumë larg që roveri t’i arrijë”, imagjinoni menaxherët e misionit marsian. Zgjuarsia nuk ka mbaruar duke na surprizuar./The HuffPost/

1 / 2PrevNexthttps://platform.twitter.com/embed/Tweet.html?dnt=false&embedId=twitter-widget-0&features=eyJ0ZndfZXhwZXJpbWVudHNfY29va2llX2V4cGlyYXRpb24iOnsiYnVja2V0IjoxMjA5NjAwLCJ2ZXJzaW9uIjpudWxsfSwidGZ3X3NwYWNlX2NhcmQiOnsiYnVja2V0Ijoib2ZmIiwidmVyc2lvbiI6bnVsbH19&frame=false&hideCard=false&hideThread=false&id=1519401118152888321&lang=en&origin=https%3A%2F%2Fwww.syri.net%2Fmistere%2F502765%2Fhelikopteri-i-nasa-s-ne-mars-ben-keto-foto-te-pamundura%2F&sessionId=6f25ec6b2be1e617de68d798a74494e075bd7330&theme=light&widgetsVersion=c8fe9736dd6fb%3A1649830956492&width=550px

© 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Si do të evoluojë pandemia gjatë 5 viteve të ardhshme?

Pandemia e Covid-19 nuk ka përfunduar ende. Ne e dimë se çfarë ka ndodhur vitet e fundit. Po çfarë do të ndodhë...

Britania e Madhe jep alarmin: Bota rrezikohet nga “Sëmundja X”, e ngjashme me “Vdekjen e Zezë”

Mediat britanike kanë dhënë alarmin se një virus i ri, i quajtur “Sëmundja X” mund të mbërrijë në Mbretërinë e Bashkuar nga...

A ra Kostandinopoja sepse dikush harroi të mbyllte portën e qytetit?

Për më shumë se 1000 vjet, Kostandinopoja i rezistoi sulmeve të pafundme të dështuara. Kryeqyteti i Perandorisë Bizantine, i njohur ndryshe si...

Recent Comments