6.1 C
Pristina
Saturday, July 2, 2022
Home KURIOZITETE VIDEO/ Si në filmat fantastiko-shkencor, ky do të jetë qyteti i parë...

VIDEO/ Si në filmat fantastiko-shkencor, ky do të jetë qyteti i parë lundrues në botë

deja e një qyteti lundrues mund të tingëllojë si një skenar filmi fantastiko-shkencor, por do të bëhet realitet në vitet e ardhshme në Busan të Koresë së Jugut , ku shkencëtarët me mbështetjen e OKB-së po ndërtojnë qytetin e parë lundrues në botë.

Projekti quhet Oceanix dhe pavarësisht se është paralajmëruar një vit më parë, tani janë publikuar pamje të reja nga përgatitja për realizimin e tij. 

Këto imazhe tregojnë platforma të ndërlidhura që do të mbulojnë 15.5 hektarë, do të lidhen me ura dhe do të mund të strehojnë të paktën 12,000 njerëz.

Kostoja e ndërtimit të qytetit lundrues vlerësohet të arrijë në 200 milionë dollarë dhe pritet të përfundojë deri në vitin 2025. 

Në deklaratat e tij, CEO i OCEANIX Philipp Hoffman theksoi se “ne jemi në rrugën tonë të mirë për të ofruar OCEANIX Busan dhe për të vërtetuar se “infrastruktura mund të krijojë terren të ri për qytetet bregdetare që kërkojnë mënyra të qëndrueshme për t’u zgjeruar në oqean, duke u përshtatur me rritjen e nivelit të detit.”

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vlerat e rralla të dardhave shqiptare, zbulojini këtu

Dardhat shqiptare kultivohen gjerësisht gati në të gjithë vendin. Sipas AgroWeb.org, Përmeti, Pogradeci, Dibra, Korça, Vlora, Lushnja, Fieri, jo...

Mesazhet e lashta të Ilirëve(Video)

Historia e tyre eshte sa enigmatike aq edhe e pastudiuar siç duhet. A mundet nje varreze te percjelle mesazhe nga lashtesia ?...

Shenjat që tregojnë se fryrja e barkut nuk është normale

Fryrja e barkut është krejtësisht normale dhe e përkohshme kur shfaqet para menstruacioneve ose pas ngrënies...

Misteri i arit shqiptar…(Video)

Sa ar ka dale nga fabrika e Rubikut gjate periudhes se komunizmit ? Perse ky proces qendronte i fshehte dhe ku shkonte...

Recent Comments