6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home KËSHILLA Simptoma deri në 1 vit pas infektimit me Covid-19

Simptoma deri në 1 vit pas infektimit me Covid-19

Studimi: 70% e pacientëve vuajnë edhe 12 muaj pas daljes nga spitali

Rreth 70% e pacientëve që e kanë kaluar COVID në spital vuajnë edhe pas një viti pasojat e infektimit. Në këtë përfundim arrin një studim i kryer nga mjekët britanikë, i publikuar revistën shkencore The Lancet.

Studimi konstaton se shumica e kësaj kategorie pacientësh vazhdojnë edhe një vit pas daljes nga spitali, të vuajë pasoja si lodhje të vazhdueshme, dhimje koke, vështirësi në frymëmarrje, çrregullime të nuhatjes dhe shijes, ndjesi konfuzioni, mungesë përqëndrimi e kujtese e depresion.

Pasoja të tjera po aq të rëndësishme janë problemet e zemrës, veshkave dhe çrregullimet metabolike. Deri 200 pasoja të tilla kanë renditur shkencëtarët në listën e gjatë të simptomave të paraqitura në studimin për COVID afatgjatë. Vetëm ¼ e pacientëve të dalë nga spitali janë konsideruar të shëruar plotësisht pas një viti, të cilët nuk ndjejnë më shqetësime. Studimi bazohet mbi të dhënat e 2 mijë pacientëve që shtruar gjatë këtyre 2 viteve pandemi në spitale.

Tv Klan

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Regjimi ushqimor dhe pijet që ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të alzheimerit

Sëmundja e Alzheimerit është një sëmundje që lidhet me moshën dhe është lloji më i zakonshëm i demencës. Kjo gjendje kronike shpesh...

Tesla është gati për të marrë para nga kamionët e saj, por ata nuk ekzistojnë ende

Pesë vite pas lajmërimit, Tesla ka hapur rezervimet për kamionët elektrikë Semi, të cilët janë programuar për t’u prodhuar në vitin 2023....

Befasues, i fundit vizatim i Mikelanxhelos!

"CHRISTIE'S" Një vizatim i mahnitshëm, me dorën e Mikelanxhelos (1475-1564) është gjithashtu, i fundit që ka mbetur ende pronësi...

Kulla që bien, kulla që ngrihen

Nga: Ndue Dedaj Një nga humbjet e pak thyeshme të këtyre tridhjetë viteve, kanë qenë kullat e gurta autentike...

Recent Comments