6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home KURIOZITETE Katër gjëra që Google Maps mund t’i bëjë

Katër gjëra që Google Maps mund t’i bëjë

Google së fundmi njoftoi se po përgatit disa përmirësime për aplikacionin e saj të njohur të hartave, Google Maps , duke shtuar, ndër të tjera, mundësinë për të parë se sa tarifa do të duhet të paguajmë përpara se të nisim një udhëtim.

Aplikacioni nuk pushon kurrë së na mahnitur me veçoritë që u jep përdoruesve dhe nëse dëshironi të mbeteni pak më të impresionuar, është koha të mësoni 4 gjëra që nuk e dinit se mund t’i bënte:

  1. Mat distancat

Google Maps mund të masë distancat e sakta të udhëtimit tuaj, deri në shtrirjen e shteteve ose provincave të tëra dhe lartësinë e një strukture. Kur jeni në PC ose celular, procesi është shumë i thjeshtë dhe nëse doni të mësoni më shumë rreth kësaj veçorie, thjesht duhet të merrni një ndihmë.

  1. Ai ju kujton se ku keni parkuar

Nëse nuk mbani mend sepse jeni të çorientuar, mos u shqetësoni! Google Maps ju kujton dhe do t’ju udhëheqë me besim në këndin ku është parkuar makina juaj. Kështu, Google vendosi të shtojë një veçori të re në aplikacionin Google Maps, i cili do të mund të ruajë vendndodhjen ku përdoruesi ka parkuar makinën e tij.

Në versionin Android të aplikacionit, përdoruesi mund ta ruaj vendndodhjen thjesht duke klikuar në opsionin e ri “Ruaj parkimin”, ndërsa në iOS aplikacioni ruan automatikisht vendndodhjen kur motori i makinës fiket.

  1. Regjistron ku ke shkuar

Historia e itinerareve të përshkuar nga përdoruesit e shërbimit të Google, faqet që vizitojnë dhe fotot që ata kanë bërë me kalimin e kohës shfaqet në Timeline të ri të Google Maps, ose me fjalë të tjera, Historia e Vendndodhjes.

Në llogarinë e Google që mbani, mund të shihni se cilat sajte keni vizituar më shpesh dhe për sa kohë. Edhe rrugët shfaqen. Sigurisht, nëse dëshironi, mund të çaktivizoni Historinë e Vendndodhjes. Nëse dëshironi të shihni se çfarë po ndodh atje çdo ditë, hyni në llogarinë tuaj dhe kontrolloni: https://www.google.com/maps/timeline.

  1. Mund t’ju kthejë pas në kohë

A e dini se mund të shihni se si ishte zona juaj të paktën një dekadë më parë? Google Maps ju lejon të udhëtoni pas në kohë.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments