6.1 C
Pristina
Saturday, July 2, 2022
Home KURIOZITETE Diamanti më i madh në botë blu shitet për 57.5 milionë dollarë

Diamanti më i madh në botë blu shitet për 57.5 milionë dollarë

Diamanti blu më i madh në botë i dalë në ankand ndonjëherë është shitur për 57.5 milionë dollarë.

I quajtur “The De Beers Cullinan Blue”, guri i çmuar masiv 15.10 karatësh i prerë në shkallë u shit në Sotheby’s në Hong Kong pas një lufte tetë minutëshe me oferta midis katër blerësve.

Oferta fituese, e cila tejkaloi vlerësimin e saj të lartë prej 48 milionë dollarësh, erdhi nga një blerës anonim me telefon.
Diamanti i rrallë u gjet në minierën Cullinan të Afrikës së Jugut në vitin 2021 dhe ka arritur renditjen më të lartë sipas të cilave gjykohen diamantet me ngjyra.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Vlerat e rralla të dardhave shqiptare, zbulojini këtu

Dardhat shqiptare kultivohen gjerësisht gati në të gjithë vendin. Sipas AgroWeb.org, Përmeti, Pogradeci, Dibra, Korça, Vlora, Lushnja, Fieri, jo...

Mesazhet e lashta të Ilirëve(Video)

Historia e tyre eshte sa enigmatike aq edhe e pastudiuar siç duhet. A mundet nje varreze te percjelle mesazhe nga lashtesia ?...

Shenjat që tregojnë se fryrja e barkut nuk është normale

Fryrja e barkut është krejtësisht normale dhe e përkohshme kur shfaqet para menstruacioneve ose pas ngrënies...

Misteri i arit shqiptar…(Video)

Sa ar ka dale nga fabrika e Rubikut gjate periudhes se komunizmit ? Perse ky proces qendronte i fshehte dhe ku shkonte...

Recent Comments