6.1 C
Pristina
Tuesday, June 28, 2022
Home SHKENCË/TECH “Jo për zemra të dobëta” – Elon Musk paralajmëron se jeta në...

“Jo për zemra të dobëta” – Elon Musk paralajmëron se jeta në Mars do të jetë e rrezikshme

Kolonistët e parë që mbërrijnë në Mars do të duhet të jenë të guximshëm dhe të përgatitur për një mjedis të vështirë, të ngushtë dhe shumë punë të vështirë, paralajmëroi drejtori i përgjithshëm i SpaceX, Elon Musk.

Duke folur me Chris Anderson, Musk tha se nuk do të jetë për njerëzit me zemër të dobët dhe në fillim të paktën ‘nuk do të jetë luksoze’.

Njeriu më i pasur në botë ka qenë i zëshëm për qëllimin e tij për ta bërë njerëzimin një specie shumëplanetare, duke përfshirë zhvillimin e raketave për të kolonizuar Marsin deri në vitin 2050, transmeton Klankosova.tv.

“Jeta do të jetë e rrezikshme, e ngushtë, e vështirë, punë e vështirë”, i tha Musk, Andersonit, duke shtuar se do të jetë gjithashtu për vizitorët e parë.

Musk vlerëson se një biletë me një drejtim për në Planetin e Kuq do t’i kushtojë brezit të parë të kolonistëve 100 mijë dollarë, të cilat ai i përshkruan si “relativisht të përballueshme për shumicën e njerëzve”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Si do të evoluojë pandemia gjatë 5 viteve të ardhshme?

Pandemia e Covid-19 nuk ka përfunduar ende. Ne e dimë se çfarë ka ndodhur vitet e fundit. Po çfarë do të ndodhë...

Britania e Madhe jep alarmin: Bota rrezikohet nga “Sëmundja X”, e ngjashme me “Vdekjen e Zezë”

Mediat britanike kanë dhënë alarmin se një virus i ri, i quajtur “Sëmundja X” mund të mbërrijë në Mbretërinë e Bashkuar nga...

A ra Kostandinopoja sepse dikush harroi të mbyllte portën e qytetit?

Për më shumë se 1000 vjet, Kostandinopoja i rezistoi sulmeve të pafundme të dështuara. Kryeqyteti i Perandorisë Bizantine, i njohur ndryshe si...

Recent Comments