6.1 C
Pristina
Wednesday, May 18, 2022
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Identiteti i Suliotëve dhe mbivendosja e fesë mbi kombësinë, për hir të...

Identiteti i Suliotëve dhe mbivendosja e fesë mbi kombësinë, për hir të mbijetesës

“Historia e popullsisë shqiptaro ortodokse të kalasë malore të Sulit jep një shembull të një mbivendosjeje të tillë (*). Kur Aliu paraqiti kërcënimin më të menjëhershëm për pavarësinë e tyre, feja funksionoi si treguesi më i rëndësishëm komunal dhe ata gjetën aleatë në popujt ortodoksë grekë të rajonit, veçanërisht ata të qytetit bregdetar të Pargës. Megjithatë, kur Aliu në vitet e fundit të jetës, u gjend i kundërshtuar nga trupat e sulltanit, ai arriti të vinte në jetë një koalicion antiosman, duke fituar mbështetjen e suliotëve pjesërisht përmes një thirrjeje bazuar në origjinën e përbashkët shqiptare.” – Katherine Elizabeth Fleming

The Muslim Bonaparte: Diplomacy and Orientalism in Ali Pasha’s Greece – Katherine Elizabeth Fleming
Princeton University Press (April 19, 2016)

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Regjimi ushqimor dhe pijet që ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të alzheimerit

Sëmundja e Alzheimerit është një sëmundje që lidhet me moshën dhe është lloji më i zakonshëm i demencës. Kjo gjendje kronike shpesh...

Tesla është gati për të marrë para nga kamionët e saj, por ata nuk ekzistojnë ende

Pesë vite pas lajmërimit, Tesla ka hapur rezervimet për kamionët elektrikë Semi, të cilët janë programuar për t’u prodhuar në vitin 2023....

Befasues, i fundit vizatim i Mikelanxhelos!

"CHRISTIE'S" Një vizatim i mahnitshëm, me dorën e Mikelanxhelos (1475-1564) është gjithashtu, i fundit që ka mbetur ende pronësi...

Kulla që bien, kulla që ngrihen

Nga: Ndue Dedaj Një nga humbjet e pak thyeshme të këtyre tridhjetë viteve, kanë qenë kullat e gurta autentike...

Recent Comments