6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home SHKENCË/TECH Syzet e realitetit virtual përmes të cilave Meta planifikon fillimin e Metaverse

Syzet e realitetit virtual përmes të cilave Meta planifikon fillimin e Metaverse

Analisti Brad Lynch ka shpërndarë në profilin e tij në Twitter, “renderët” 3D të dizajnit të mundshëm të “helmetës” nga projekti Meta Cambria.

Në tetor të vitit të kaluar, Facebook ndryshoi emrin, e kështu u shkri në Meta. Gjithashtu në një rast zbuloi veglat e para të realitetit virtual, ndryshe i njohur si projekti Cambria, transmeton Telegrafi.

Deri më sot, Meta ka shpërndarë vetëm disa detaje të “helmetës” së realitetit virtual në një video të shkurtër, ku shfaqet në si siluetë.

Ndërkohë, Meta ka njoftuar se produktet e Oculus do të ribrendohen duke u quajtur Meta Quest, megjithatë mbetet e panjohur nëse syzet e projektit Cambria do të lansohen nga Meta në Metaverse, dhe do të kenë një formë të tillë sikurse ato që Lynch i ka publikuar. /Telegrafi

/https://platform.twitter.com/embed/Tweet.html?creatorScreenName=Telegrafisti&dnt=true&embedId=twitter-widget-0&features=eyJ0ZndfZXhwZXJpbWVudHNfY29va2llX2V4cGlyYXRpb24iOnsiYnVja2V0IjoxMjA5NjAwLCJ2ZXJzaW9uIjpudWxsfSwidGZ3X3NwYWNlX2NhcmQiOnsiYnVja2V0Ijoib2ZmIiwidmVyc2lvbiI6bnVsbH19&frame=false&hideCard=false&hideThread=false&id=1514244197804609536&lang=en&origin=https%3A%2F%2Ftelegrafi.com%2Fsyzet-e-realiteti-virtual-permes-te-cilave-meta-planifikon-fillimin-e-metaverse%2F&sessionId=a290a50c1185654c54f2b4191275cd782d33128a&siteScreenName=Telegrafisti&theme=light&widgetsVersion=c8fe9736dd6fb%3A1649830956492&width=500px

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments