6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Disa fakte që ndoshta nuk i dinit rreth Xhamisë së shenjtë Al-Aksa...

Disa fakte që ndoshta nuk i dinit rreth Xhamisë së shenjtë Al-Aksa në Jeruzalem…

Mesxhid “Al-Aksa” ose “Xhamia e Largët” është ndërtuar 40 vite mbas Xhamisë në Qabe e cila ishte e para në tokë nga Adami (Ademi a.s) që ishte njeriu i parë mbi tokë.
Është rindërtuar sërish nga Abrahami (Ibrahimi a.s) disa mijra vite më vonë.
Është zgjeruar dhe kompletuar nga Solomoni (Sulejmani a.s).
Ka qenë drejtimi i parë (Kibla) nga ktheheshin muslimanët për t’u falur deri sa u çlirua Qabja nga pushtimi i idhujtarëve e cila u bë më pas drejtimi përfundimtar që vazhdon sot e kësaj dite.
Është Xhamia e tretë për nga rëndësia në fenë Islame mbas asaj në Qabe dhe në Medine ku ndodhet Xhamia e Profetit Muhamed s.a.v.s.
Vlera një namazi në këtë Xhami është e barabartë me 500 namaze në Xhamiat të tjera.
Është Xhamia ku Profeti Muhamed s.a.v.s ka dalë imam dhe ka drejtuar faljen e namazit ku të pranishëm kanë qenë të gjithë profetët e tjerë, rreth 124 mijë të tillë në natën e Israsë (Udhëtimi i Natës) dhe Miraxhit (Ngritja në Qiellin e Shtatë).
Xhamia al-Aksa është e rrethuar me mure të larta dhe zë një sipërfaqe rreth 144.000 metra².
Ajo ka gjithsej 15 porta nga të cilat vetëm 10 qëndrojnë të hapura si dhe ka 4 minare.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments