6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home KËSHILLA Mijëra njerëzve do t’u jepet kanabis si qetësues çdo ditë në një...

Mijëra njerëzve do t’u jepet kanabis si qetësues çdo ditë në një provë të re që mund të hapë rrugën që ai të përdoret si ilaç në Britani

Kanabisi do të testohet si një ilaç për qetësimin e dhimbjeve te mijëra britanikë – të cilët, nëse janë të suksesshëm, mund ta shohin ilaçin të përshkruar në Shërbimin Shëndetësor Kombëtar (NHS).

Kanabisi do të merret çdo ditë përmes inhalatorëve në provën me pesë mijë pjesëmarrës me dhimbje kronike, të shkaktuara nga sëmundje përfshirë artritin.

Kanabisi ‘e gjithë bima’ do të jepet nëpërmjet inhalatorëve që avullojnë atë. Instituti Kombëtar për Ekselencën e Shëndetit dhe Kujdesit (Nice) do të vlerësojë më pas nëse kanabisi duhet të bëhet një trajtim i miratuar për deri në 15 milionë të rritur.

Rreth një në tre të rritur në Angli kanë dhimbje kronike, të përcaktuara si dhimbje që zgjasin më shumë se tre muaj.

Kanabisi i përshkruar nga NHS mund të parandalojë njerëzit të vetë-mjekojnë – duke iu drejtuar tregtarëve të drogës ose porositur drogë përmes internetit – dhe mund të jetë më i sigurt se opioidet, trajtimi konvencional për gjendjet e dhimbjes kronike.

Kanabisi medicinal është legalizuar në Mbretërinë e Bashkuar që nga viti 2018. Janë miratuar tre ilaçe, duke përfshirë Epidyolex, një lëng shumë i pastruar që përmban një ekstrakt kanabisi, CBD, për një formë të rrallë epilepsie. Vetëm një pjesë e vogël e pacientëve e kanë të përshkruar nga NHS.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments