6.1 C
Pristina
Friday, September 24, 2021
Home KURIOZITETE Kjo është historia e Louis Vuitton – nga një njeri i varfër...

Kjo është historia e Louis Vuitton – nga një njeri i varfër në një markë gjigande

Sipas statistikave të vitit 2020, kompania Louis Vuitton zë vendin e 9-të midis markave më të shtrenjta në botë. Të ardhurat vjetore të shitjeve janë 15 miliardë dollarë.

Kush do e mendonte se Louis Vuitton do të krijonte një markë me famë botërore kur në fillimet e veta ndihmonte njerkun me punën e tij dhe që, pas 166 vjetësh, kjo markë do të bëhej një nga më të mirat në listën e luksit të prodhuesve të mallrave.

Historia e Louis Vuitton mund të provojë se në të vërtetë nuk ka shumë gjëra të pamundura në këtë botë – gjithçka që duhet të bëjmë është të punojmë shumë dhe të mos kemi frikë nga vështirësitë.

Louis Vuitton lindi në 1821 në një fshat të vogël në Francën lindore. Babai i tij ishte një fermer dhe nëna e tij punonte si prodhuese e kapelave. Prindërit e Vuitton vdiqën herët dhe Louis kishte një marrëdhënie jo të mirë me nënën birësuese.

Kur Vuitton mbushi 13 vjeç, ai vendosi të largohej në shtëpi më vete pasi ishte lodhur nga sjellja e rreptë e nënës së tij birësuese. Projektuesi i ardhshëm shkoi në Paris në këmbë. Ai eci gjithsej 292 milje gjatë 2 viteve, duke bërë punë të çuditshme gjatë rrugës.

Pasi arriti në kryeqytet, Louis mësoi nën udhëheqjen e Marechal, i cili po prodhonte valixhe udhëtimi për njerëzit e pasur gjatë periudhës së revolucionit industrial. Në përgjithësi, Louis Vuitton punoi 17 vjet për Marechal.

Duke filluar nga 1853, Vuitton u bë një prodhues dhe paketues personal i Perandores së Francës, Eugenie de Montijo (gruaja e Napoleon Bonaparte III), e cila solli tek ai shumë klientë të tjerë të pasur dhe të fuqishëm. Ata i siguruan Louis punën deri në fund të karrierës së tij.

Në 1854, Louis Vuitton hapi ndërmarrjen e tij të parë në Paris. Vuitton krijoi formën ideale të valixheve: ai e bëri atë të sheshtë, pa buzë të rrumbullakosura ose detaje shtesë. Për më tepër, valixhet e Vuitton ishin të papërshkueshme nga uji.

Për shkak të rritjes së shpejtë, Louis Vuitton u desh të hapte një punëtori më shumë në Asnières-sur-Seine. Në fillim, kjo punëtori kishte vetëm 20 punëtorë.

Produktet e stilistit u bënë të njohura në të gjithë botën dhe shërbyen si një standard i cilësisë dhe besueshmërisë. Në 1885, Louis Vuitton hapi dyqanin e tij të parë në Londër, të ndjekur nga dyqanet e radhës në Nju Jork dhe Filadelfia.

Në 1886, Louis Vuitton dhe djali i tij Georges shpikën dhe patentuan një lloj të ri çante. Ata ishin aq të sigurt në besueshmërinë e saj, saqë sfiduan iluzionistin e famshëm, Harry Houdini, për të nxjerrë një valixhe të mbyllur Louis Vuitton. Houdini nuk e pranoi ofertën dhe refuzimi i tij ndihmoi për të provuar përsosjen e shpikjes së tij më re.

Në vitin 1901, nën mbikëqyrjen e Georges, i cili vazhdoi biznesin pas vdekjes së babait të tij, kompania Louis Vuitton nxori çantën Steamer. Fillimisht, ky model u krijua si një qese për transportimin e rrobave të pista.

Valixhet e Louis Vuitton ishin aq të popullarizuara sa shpejt filluan të falsifikoheshin. Sende nga kjo markë e famshme po falsifikohen edhe sot. Kompania ka një politikë të tolerancës zero për falsifikimet. Nëse shiheni me një produkt të rremë, ata mund t’ju padisin, veçanërisht nëse jeni duke fituar para prej tij. Dhe kjo mund të ndodhë kudo në botë.

Me raste, kompania krijon artikuj të specializuar. Një valixhe e veçantë u krijua për Diana Vishneva, prima-balerina në Baletin Mariinsky.

Lëkura natyrale dhe pëlhura të ndryshme të prodhuara posaçërisht për ndërmarrjen përdoren për prodhimin e çantave dhe valixheve.

Dyqanet ndodhen vetëm në rrethe tregtare ose brenda qendrave tregtare luksoze. Disa mallra të Louis Vuitton janë në dispozicion vetëm për klientët VIP.

Duke filluar nga viti 1998, Louis Vuitton prodhon jo vetëm valixhe, por edhe rroba, këpucë, pajisje dhe bizhuteri.

Në 2019, marka Vuitton krijoi një valixhe udhëtimi për Finalet e Kampionatit Botëror të League of Legends në Paris.

Mjeshtrat e Louis Vuitton gjithashtu krijuan një valixhe të bërë me porosi për transportimin e 13 ribotimeve të topave zyrtarë të ndeshjeve të përdorura që nga viti 1970 dhe një tjetër të dizajnuar ekskluzivisht për të festuar Kupën e Botës 2018 që u zhvillua në Rusi.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin ‘Irishman’, De Niro duket gjigant..

Daut Dauti Robert De Niro dhe Al Pacino kanë gjatësi të trupit gati të njejtë, por në filmin 'Irishman',...

OBSH: Ndotja e ajrit vret shtatë milionë persona në vit

Organizata Botërore e Shëndetësisë ka fuqizuar të mërkurën udhëzimet e reja për kualitet të ajrit, duke thënë se ndotja e ajrit është...

Balli Kombëtar i kërkonte Amerikës në prill 1945 të rrëzojë Enver Hoxhën

Nga Thanas Mustaqi Më 14 prill 1945 krerët e Ballit Kombëtar të arratisur në Itali i sugjeronin Uashingtonit që...

Ujqit, 40 Fakte magjepsëse dhe interesante të ujkut

A keni frikë pak nga ujqit? Për mijëra vjet, qeniet njerëzore i kanë adhuruar ata, kanë frikë dhe madje i kanë urryer.

Recent Comments