6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home SOCIALE Kjo është data e saktë kur fillon Ramazani këtë vit

Kjo është data e saktë kur fillon Ramazani këtë vit

Kur fillon muaji i Ramazanit është pyetje e përvitshme e besimtarëve myslimanë.

Sivjet Muaji i Ramazanit sipas kalendarit pritet të fillojë me 2 Prill, ditën e Shtune dhe të përfundojë në 1 Maj.

Ndërkaq data 2 Maj do të jetë dita e parë e festës së Filtër Bajramit.

Kurse data 3 Maj është shënuar si ditë pushimi në kalendarin zyrtar të festave në Republikën e Kosovës.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Tesla është gati për të marrë para nga kamionët e saj, por ata nuk ekzistojnë ende

Pesë vite pas lajmërimit, Tesla ka hapur rezervimet për kamionët elektrikë Semi, të cilët janë programuar për t’u prodhuar në vitin 2023....

Befasues, i fundit vizatim i Mikelanxhelos!

"CHRISTIE'S" Një vizatim i mahnitshëm, me dorën e Mikelanxhelos (1475-1564) është gjithashtu, i fundit që ka mbetur ende pronësi...

Kulla që bien, kulla që ngrihen

Nga: Ndue Dedaj Një nga humbjet e pak thyeshme të këtyre tridhjetë viteve, kanë qenë kullat e gurta autentike...

Ndërhyrje të paligjshme gjatë konservimit dhe restaurimit të Patriarkanës së Pejës (2006-2008)

Nga Jahja Drancolli Ndërhyrje të paligjshme gjatë konservimit dhe restaurimit të Patriarkanës së Pejës (2006-2008): Ndërhyrja në fasadën e...

Recent Comments