6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home KURIOZITETE Mister në Indi/ Zbulohen kavanoza gjigante prej guri

Mister në Indi/ Zbulohen kavanoza gjigante prej guri

Studiuesit kanë zbuluar kavanoza gjigantë në Indi që mund të jenë përdorur për praktikat e lashta të varrimit të njerëzve.

65 kavanozët me gur ranor u gjetën të shpërndara në katër zona në shtetin verilindor të Assam.

Ato ndryshojnë në formë dhe madhësi. Disa nga kavanozët janë të gjatë dhe cilindrikë, ndërsa të tjerët janë pjesërisht ose plotësisht të zhytur në tokë.

Enë të ngjashme guri janë gjetur më parë në Laos dhe Indonezi.

“Ne ende nuk e dimë se kush i ka bërë kavanozët gjigantë apo kur janë krijuar. Gjithçka është pak mister”, tha Nicholas Skopal, një studiues në Universitetin Kombëtar Australian, i cili ishte pjesë e ekipit hulumtues.

Edhe pse ende nuk është e qartë se për çfarë janë përdorur kavanozët gjigantë, studiuesit besojnë se ato “ka të ngjarë të lidhen me praktikat mortore”.

Dr Thakuria i tha BBC-së se “aktualisht kavanozët janë bosh”, dhe ato dikur ndoshta ishin të mbuluara me kapak.

Rreth 10 vende që përmbajnë më shumë se 700 kavanoza janë zbuluar në Assam deri më tani, tha Dr Thakuria.

Ata besojnë se këto kavanoza datojnë para vitit 400 para Krishtit.

Studiuesit thanë se ata kishin kontrolluar një zonë shumë të kufizuar në Assam dhe se ka të ngjarë të ketë shumë më shumë atje.

 Ne thjesht nuk e dimë ende se ku ndodhen”.

Image

©

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Regjimi ushqimor dhe pijet që ndihmojnë në reduktimin e rrezikut të alzheimerit

Sëmundja e Alzheimerit është një sëmundje që lidhet me moshën dhe është lloji më i zakonshëm i demencës. Kjo gjendje kronike shpesh...

Tesla është gati për të marrë para nga kamionët e saj, por ata nuk ekzistojnë ende

Pesë vite pas lajmërimit, Tesla ka hapur rezervimet për kamionët elektrikë Semi, të cilët janë programuar për t’u prodhuar në vitin 2023....

Befasues, i fundit vizatim i Mikelanxhelos!

"CHRISTIE'S" Një vizatim i mahnitshëm, me dorën e Mikelanxhelos (1475-1564) është gjithashtu, i fundit që ka mbetur ende pronësi...

Kulla që bien, kulla që ngrihen

Nga: Ndue Dedaj Një nga humbjet e pak thyeshme të këtyre tridhjetë viteve, kanë qenë kullat e gurta autentike...

Recent Comments