6.1 C
Pristina
Tuesday, May 17, 2022
Home RETROSPEKTIVË 77 vite nga Masakra e Tivarit

77 vite nga Masakra e Tivarit

77 vite nga Masakra e Tivarit Më 26 mars 1945, rreth mesnatës, filloj Masakra e Tivarit. Kjo datë shënon fillimin e vrasjes të një numri të paqartë shqiptarësh të rekrutuar nga Kosova prej partizanëve jugosllavë në fundin e marsit dhe fillimin e prillit të 1945 në Tivar, në fund të Luftës së Dytë Botërore.

Llogaritjet e numrit të viktimave variojnë nga 400 deri në 8000 burra. Në Jugosllavi kjo ishte një temë tabu që është mbajtur e fshehtë për dekada të tëra.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments