6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home KËSHILLA A e dini pse ju bëjnë sytë xixa ndonjëherë? Është momenti ta...

A e dini pse ju bëjnë sytë xixa ndonjëherë? Është momenti ta mësoni se ç’ndodh

A ju ka ndodhur ndonjëherë të bëni një lëvizje dhe më pas të shihni grimca lundruese në sytë tuaj? Nëse po, atëherë mos u shqetësoni se ka një arsye që po ndodh!

Pothuajse të gjithë ne kemi vënë re herë pas here në fushën tonë të shikimit këto grimca të çuditshme dhe transparente. Ato gjithmonë duken paksa të bezdisshme, sikur ndonjë insekt i vogël të ketë rënë në sy. Ne vendosëm se ishte koha për t’iu përgjigjur pyetjes: ‘çfarë janë këto gjëra?

Ato rezultojnë të quhen ‘muscae volitantes’, që në latinisht do të thotë ‘miza fluturuese’, por në realitet nuk janë miza, madje as ndonjë insekt.Ju mund t’i keni parë ato kur fërkoni sytë për të parë diellin (ose ndonjëherë pa ndonjë arsye të dukshme):

Këto ‘grimca lundruese’ janë në fakt grimca të vogla të indeve, masa proteinash ose qeliza të kuqe të gjakut brenda syrit. Ne i shohim sepse ato krijojnë hije në retinë.

© SY

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments