6.1 C
Pristina
Sunday, May 22, 2022
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Kush ishte trimëresha labe, Maro Konda?

Kush ishte trimëresha labe, Maro Konda?

Maro Konda, një trime labe me origjinë fteriote që sakrifikoi vetën për të mbrojtur popullin.Lindi në Fterrë dhe u martua në Çorraj në vitin 1537. Në mbrojtje të luftëtarëve çorrjote, sakrifikoi vetën, duke hedhur në greminë një numer jenicerësh turq, së bashku me vetën e saj.Ndaj dhe populli i këndoi: “Bijë Fterre, nuse Çorre, djalin më të mirë more, po ç’e do, nuk e gëzove, nga shkëminjte u lëshove, turqit prapa ç’i more, s’more një, po di taborre”. Pikturuar nga Lazar Taci.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Një tjetër sëmundje po përhapet me shpejtësi, OBSH-ja bën lëvizjen urgjente

Organizata Botërore e Shëndetësisë po punon për të hartuar udhëzime të mëtejshme për frenimin e përhapjes së lisë së majmunëve, mes shqetësimeve...

QËNDRIMI SERBO-MALAZEZ NDAJ SHQIPTARËVE NË KOSOVË 1914-1918

Pjesë nga libbri i autorit Dr. Fitim Rifati: Kosova gjat Luftës së Parë Botërore 1914-1918 Monarkitë sebo-malazeze, ndonëse ...

Luftoi për një Shqipëri më të mirë, por vdiq i vetmuar në një dhomë hoteli…

Nga Auron Tare Sot me 15 te Marsit te 1875 lindi ne Konice te vilajetit te Janines nje nga...

Historia e komandove/ Forcat speciale të ushtrisë, si u organizuan ndër vite

Të lindur zyrtarisht në Britaninë e Madhe në vitin 1940 me urdhër të kryeministrit Winston Churchill, komandot në fakt e kanë origjinën...

Recent Comments