6.1 C
Pristina
Monday, May 16, 2022
Home KËSHILLA Si mund të prekemi nga qerosa dhe kush ka më shumë gjasa...

Si mund të prekemi nga qerosa dhe kush ka më shumë gjasa të infektohet

Qerosa është një infeksion i lëkurës që kruhet dhe ajo mund të merret nëpërmjet kontaktit me një person të infektuar, tokë të kontaminuar ose një kafshë të infektuar.

Ju gjithashtu mund të kontraktoni sëmundjen nga kontakti me një objekt të kontaminuar, siç janë pajisjet e përbashkëta të palestrës.

Ju mund të jeni më të rrezikuar nëse jeni imun i komprometuar ose luani sporte me shumë kontakt me lëkurën.

Ndërsa qerosa mund të tingëllojë si një gjendje e shkaktuar nga një krimb ose parazit, ajo në fakt shkaktohet nga një kërpudhat. Gjendja quhet gjithashtu tinea corporis dhe karakterizohet nga një skuqje e lëkurës në formë unaze që mund të duket më e qartë në qendër me një kufi të caktuar.

Simptomat e tjera përfshijnë gunga të shpërndara që mund të jenë të kuqe, vjollcë, kafe ose gri, njolla të sheshta të rrumbullakëta, skuqje në formë unaze që mbivendosen.

Skuqja është e zakonshme dhe shpesh trajtohet lehtësisht me kremra pa recetë nëse infeksioni është i lehtë.

Megjithatë, nëse skuqja dhe shqetësimi nuk do të largohen me trajtime pa recetë, sigurohuni që të vizitoni dermatologun tuaj për të marrë një diagnozë të saktë dhe për të përcaktuar kursin më të mirë të trajtimit për t’ju bërë të ndiheni më mirë

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Turma që iu fut valles deri në vdekje: Murtaja e kërcimit që tronditi Strasburgun

Në vitin 1518, një “'murtajë kërcimi" bëri që banorët e qytetit francez Strasburg, që thuhet se kërcenin në mënyrë të pakontrolluar për...

Nga e hëna në të diele, mësoni oraret më të mira për të postuar në Instagram

Mediat sociale vërshojnë jetën tonë! Patjetër që për të hyrë në procesin e leximit të këtij artikulli, ju keni llogarinë tuaj personale...

Ilaçi që zhduk zbokthin

I keni provuar të gjitha medikamente kundër zbokthit dhe nuk keni gjetur shërim? Nëse jeni mërzitur nga ky problem...

Nëse bojleri juaj bën këtë zhurmë, hiqeni menjëherë nga priza

Në rast shpërthimi, bojleri mund të shkaktojë dëme të mëdha materiale apo edhe të marrë jetë. Sipas ekspertëve, bojleri mund të shpërthejë...

Recent Comments