6.1 C
Pristina
Sunday, May 22, 2022
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Disa tekste të përvjetorëve të vdekjes së Jusuf Gërvallës, Bardhosh Gërvallës dhe...

Disa tekste të përvjetorëve të vdekjes së Jusuf Gërvallës, Bardhosh Gërvallës dhe Kadri Zekës dhe këto dy poezi që flasin tej heshtjes

Disa tekste të përvjetorëve të vdekjes së Jusuf Gërvallës, Bardhosh Gërvallës dhe Kadri Zekës dhe këto dy poezi që flasin tej heshtjes.
Rilindja dhe Bujku
Jusuf Gërvalla
Dashuria
dita aq shumë kish erë jargovani
përmbi krahë dritaresh, kishte aq shumë ditë
dhe dielli kishte edhe kripë
dhe unë mendoja se qe kjo dita kur linda
dhe po e njëjta mendoja kur vdiqa
kur do të vdes me kitarë një ditë
në ballin tim dhe e dheut era bar
barit era kripë, kripës era ujë
ishte ditë aq shumë, ishte ditë dhe diell
kishte aq shumë dimër dhe erë jargovani
Bekimi i nënës
le të piqen pemët kur të kesh ardhur sërish
bari i zverdhur fare le të jetë
nën çatitë e kullës le të pikojë shi
le të bëhët trasg cipa e tëmblit në kusi
le t’i marrë lumi urat e trerët le të thyhen
në cung le të ketë një sëpatë për dru
lulet e verës le t’i prerë kostari
le të ftohet
ka stinë kur veç parzma e nënës do të ngrohet

ArkiviRilindja

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

QËNDRIMI SERBO-MALAZEZ NDAJ SHQIPTARËVE NË KOSOVË 1914-1918

Pjesë nga libbri i autorit Dr. Fitim Rifati: Kosova gjat Luftës së Parë Botërore 1914-1918 Monarkitë sebo-malazeze, ndonëse ...

Luftoi për një Shqipëri më të mirë, por vdiq i vetmuar në një dhomë hoteli…

Nga Auron Tare Sot me 15 te Marsit te 1875 lindi ne Konice te vilajetit te Janines nje nga...

Historia e komandove/ Forcat speciale të ushtrisë, si u organizuan ndër vite

Të lindur zyrtarisht në Britaninë e Madhe në vitin 1940 me urdhër të kryeministrit Winston Churchill, komandot në fakt e kanë origjinën...

Fjalimi që e ndau botën me ‘Perden e Hekurt

5 mars 1946“Perde hekuri” ose “perde çeliku” ishte një term i popullarizuar nga ish-kryeministri britanik Uinston Çurçill në 1946. Ai e përdori...

Recent Comments