6.1 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022
Home HISTORI/ARKEOLOGJI Kulla shekullore e Ndue Përjakut në Pruell (Bulger)

Kulla shekullore e Ndue Përjakut në Pruell (Bulger)

E ndërtuar mbi një kodër dominuese, të kujton kështjellat mesjetare.
Duhej të mbante statusin “Monument Kulture”, për hershmërinë, vlerat historike dhe arkitektonike, por edhe pse i përkiste njërës nga familjet e nderuara të Mirditës. Prend Jaku (Për’Jaku), nga Rrasfiku i Rubikut, nga fund shek. XIX ishte vendosur fillimisht në Përzanë dhe më pas në Pruell.
Ndue Përjaku ishte ndër burrat e përmendur të bajrakut të Bulgrit dhe pati një kontribut të rëndësishëm në vitet e kryengritjeve për pavarësi. Mori pjesë në disa kuvende të kohës. Gjatë mbretërisë ishte ushtarak me gradën e togerit. Një ndër figurat më të shquara të kësaj familje, ishte major Preng Jaku, nipi i Ndues. Major Prenga, ishte ndër ushtarakët më të zot të fillim shek. XX.
Gazeta “Shtypi”, nr 37, botim i datës 15 korrik 1923, shkruante: “Vdiq major Preng Jaku një nga më të mëdhejtë ushtarë të atdheut, një nga më të mëdhejtë besnikë të idealit dhe programit të Skënderbeut”.
Gjatë regjimit komunist, familja Përjaku, vuajti kalvarin e gjatë të vrasjeve dhe persekutimit. Në vitin 1953, pushkatohet djali i Ndue Përjakut, Jaku. Djali tjetër, Gjoni, u dënua me 25 vite burg. /MIRDITA:Histori dhe aktualitet

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Do habiteni/Receta që mban zemrën e shëndetshme

Limoni dhe hudhra përdoren zakonisht për të marinuar mishin ose për t’i shtuar më shumë shije sallatës. Por duket...

Nën këmbët tona, shkencëtarët zbulojnë shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës

Shkencëtarë kanë zbuluar shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës. Duke folur për këtë zbulim ata janë shprehur se...

“Gjuha shqipe është më e vjetër se greqishtja dhe latinishtja”

Në librin “Etnologjia e Shqiptarëve” , Kristo Frashëri na e paraqet zbërthimin që Sami Frashëri i kishte bërë...

Darka e Lamës!

Siç dihet nga e kaluara jonë e lashtë ndër vite, shqiptarët kanë trashëguar doke dhe tradita të sakrifikimit, përkujtimit, gëzimit dhe falenderimit.

Recent Comments