6.1 C
Pristina
Monday, January 17, 2022
Home KURIOZITETE Çfarë dhe sa dëme shkakton rrufeja?

Çfarë dhe sa dëme shkakton rrufeja?

Rrufetë janë objekt studimesh të thella prej vitesh, por shumë aspekte të sjelljes së tyre ende nuk janë sqaruar plotësisht. Fakti është se kur ato lëshohen në qiell, ato ofrojnë shfaqje të jashtëzakonshme me dritë. Rrufeja është në fakt një shkarkesë elektrike e fuqishme, me dritë (rrufe) dhe zë (bubullima): “habitati” i saj janë retë e mëdha stuhie, të cilat i krijojmë sidomos në verë.

Është rezultat i ngarkesave elektrike të prodhuara në përplasjet midis pikave të ujit, kristaleve të akullit dhe graupel (breshëri i butë). Shkarkimet pastaj mund të ndodhin midis resë dhe tokës (më e frikshme, por pakicë), midis resë dhe resë ose brenda një reje.

Nxehtësia e krijuar nga rrufeja është mbresëlënëse. Mund të avullojë lëngun e një peme, presioni që krijon bën që trungu të shpërthejë dhe të ndezë zjarret. Një studim amerikan paralajmëron se me ngrohjen globale, zjarret e shkaktuara nga rrufeja do të rriten në zona të tilla si Mesdheu, ku mjediset do të jenë më të thatë dhe të nxehtë.

Zona më e prekur e planetit tonë është brezi tropikal, ku çdo vit mbi 800 milionë pemë dëmtohen nga rrufeja në tokë dhe një e katërta e tyre vdesin: këtë e kanë vlerësuar studiuesit në Institutin e Kërkimeve Tropikale Smithsonian. “Rrufeja godet pemët më të mëdha në pyjet tropikale,” shpjegoi Evan Gora nga ekipi. Aty ku godet më shumë rrufe, zakonisht ka më pak pemë të mëdha për hektar.

Nëntë nga 10 njerëz i mbijetojnë rrufesë: Roy Cleveland Sullivan, një rojtar parku në SHBA, u godit në shtatë raste të ndryshme midis viteve 1942 dhe 1977 dhe mbijetoi gjatë gjithë kohës, aq sa u bë i famshëm si “Rrufeja njerëzore”. Megjithatë, pasoja më kritike është arresti kardiak dhe në fakt ringjallja kardiopulmonare duhet bërë menjëherë. Fatkeqësisht, mund të ketë dëmtime të tjera, edhe në afat të gjatë, për shembull në sistemin nervor.

Rrufeja më e gjatë e regjistruar deri më tani ndriçoi qiellin brazilian për 709 km në 2018: praktikisht, më shumë se distanca kur korbi fluturon midis Milanos dhe Salernos. Ai që zgjati më shumë u regjistrua në Argjentinë, në vitin 2019: 16.7 sekonda. Këto janë rekordet e reja dhe janë dyfishi i atyre të mëparshme. Këta shifra u zbuluan nga sateliti dhe jo nga sensorët e tokës. Ishte një rrufe midis reve, të cilat nuk goditën tokën dhe u shfaqën në fushat e Amerikës së Jugut: aty, stuhitë grumbullohen në “përbindëshat e stuhive” ku grumbullohen ngarkesa të mëdha elektrike./ Focus.it

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Thënie të të huajve për Skënderbeun, “Kurrë s’ka për të dalë më mbi tokë një luan i tillë”

Vepra në ballinë: Agim Sulaj Mit, strateg, hero i kombit, shqiptari mC i famshëm në histori, është Gjergj Kastriot...

Si sot, më 17 janar 1468 u nda nga jeta heroi ynë kombëtar Gjergj Kastrioti, Skënderbeu

Zot i Arbërisë, ashtu siç ai e nënshkroi veten, ai paraqet një epokë të tërë të historisë kombëtare në luftën shekullore kundër...

“Alfabetarja e gjuhës shqipe, dhuruar sulltan Abdyl Hamitit II më 1879”

Jeni Myftari “Për librin “AΛFABETARE E GLÚHESE ΣQIP” (Abetare e Gjuhës Shqipe) mësova rastësisht nga një artikull i botuar...

Çfarë shkruante bashkëluftëtari i Çerçiz Topullit për UFO-t dhe ndodhitë e tjera në Shqipëri

“Shkelja e tyre në territorin tonë nuk ka qenë asnjëherë përjashtim. Jo vetëm në vitet e fundit, kur njerëzit vetë kanë raportuar...

Recent Comments