6.1 C
Pristina
Sunday, January 23, 2022
Home KËSHILLA Pirja e kësaj pije para gjumit mund t’ju ndihmojë të flini gjatë...

Pirja e kësaj pije para gjumit mund t’ju ndihmojë të flini gjatë natës

Një nga shqetësimet më të mëdha për ata që duan gjumin është të përdorin banjën në mes të natës.

Në dy ose tre të mëngjesit, të largohemi nga ngrohtësia dhe rehatia e shtratit është një makth, pavarësisht se sa kemi nevojë të shkojmë.

Por ato ditë pushimi të ndërprera mund të jenë pas, pasi duket se një truk po funksionon. Rezulton se pirja e ujit të kripur të detit – një ilaç natyral pak i njohur për gjumë më të mirë – mund t’ju pengojë të bëni atë udhëtim natën vonë në korridor në orët e vona.

A mund të pi ujë me kripë para gjumit?

Kur mendojmë për pijet para gjumit, zakonisht na vjen në mendje një filxhan çaj ose qumësht i ngrohtë. Por uji i kripur i detit mund të mposhtë ato gllënjka klasike të gjumit. Pse? Ai përmban minerale të quajtura elektrolite, të cilat janë përgjegjëse për të ndihmuar në mbajtjen e lëngjeve në trupin tuaj në ekuilibër. Jonathan Steele, thotë se nëse lëngjet tuaja janë të çekuilibruara, trupi juaj do të përpiqet ta korrigjojë këtë — shpesh me udhëtime në tualet në mesnatë.

Pra, si ndihmon shtimi i kripës së detit në gotën tuaj me ujë të natës në mbajtjen e lëngjeve të trupit në ekuilibër? Dhe a nuk është të pish një gotë ujë e kundërta e asaj që dëshiron të bësh, nëse dëshiron të shmangësh një udhëtim në tualet gjatë natës?

“Kripa e papërpunuar e detit ndihmon ujin të hyjë në të gjitha qelizat tona”, thotë ai. Pirja e ujit me kripë deti ndihmon trupin tuaj të shmangë çdo grumbullim të tepërt të lëngjeve që do të rezultojë në dëshirën e papritur për të shkuar në të gjitha orët e natës. 

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Në gjurmët e alfabetit 500 vjeçar të shqipes te arbëreshët e Rusisë

Në jug të Rusisë është zbuluar një monument arkeologjik që dokumenton shkrimin e vjetër në gjuhën shqipe dhe kjo është e mahnitshme!

Pilotët kapin pamje të flotës së dyshuar të UFO-ve duke fluturuar në formacion mbi Paqësor (video)

Një pilot amerikan duket se ka regjistruar një video të asaj që ai beson se është një flotë mjetesh aliene që fluturojnë...

“Barbar i gjunjëzuar, i veshur me kapele frigjiane dhe fustanellë lindore”

Gjetur në Vigna del Bufalo, pranë Porta Pinciana (Romë).Ruajtur në "Museo Archeologico di Napoli"Gjuha e lashtë Frigje sipas Aleksander Hasanas, është pararendesja...

23 Janar 1973 – Richard Nixon shpall marrëveshjen e paqes me Vietnamin

Presidenti i SHBA, shfaqet në televizionin kombëtar, për të njoftuar arritjen e një “paqeje me nder” në Vietnam. Deklaratat e lëshuara njëkohësisht...

Recent Comments