6.1 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022
Home KËSHILLA Cilat janë ushqimet që luftojnë gripin e momentit

Cilat janë ushqimet që luftojnë gripin e momentit

Nëse dëshironi ta kaloni këtë dimër pa u kapur nga ftohja/gripi, duhet të keni një strategji: Lani duart shpesh, flini mjaftueshëm dhe u thoni njerëzve të dashur që i doni, por mos dilni me ta për aq kohë sa ata kanë simptomat e para të ftohjes. Lajmi i mirë është se receta më e shijshme e mjekut për një sistem të fortë imunitar dhe një shërim të shpejtë është tashmë në kuzhinën tuaj. Ngrënia e ushqimit do të bëhet miku juaj më i mirë në këtë kohë të vitit.

Hudhra
Ajo vepron si një antibiotik i fuqishëm që madje është krahasuar me penicilinën, sepse të dyja veprojnë për të vrarë bakteret në të njëjtën mënyrë. Mund të mos jetë ushqimi më i mirë që mund të hani, por ndoshta duhet të zgjidhni: imunitet të fortë apo jetë sociale.

Portokallet

Përmbajtja e lartë e vitaminës C i bën ata një nga ushqimet më të mira për ju që dëshironi të forconi sistemin tuaj imunitar. A mund të ofrojmë një tortë portokalli të bërë vetë?

Uji

Po ne e dimë teknikisht nuk është ushqim. Por ne do të shfrytëzojmë çdo mundësi për të theksuar vazhdimisht përfitimet e hidratimit të mirë të trupit. Duan apo jo, 8 gota ujë në ditë kontribuojnë në funksionimin e duhur të trupit dhe në këtë mënyrë e mbrojnë atë nga sëmundjet.

Brokoli

Një vakt brokoli përmban më shumë vitaminë C se një portokall i plotë. Dëgjo dhe shiko tani! Të mos e themi më: Vitamina C është aleati juaj më besnik këtë sezon, ndaj hani brokolin tuaj dhe mos e mendoni shumë!

Boronicat

Ato veprojnë si antioksidantë të fuqishëm dhe konsiderohen veçanërisht efektive në luftimin e ftohjes së zakonshme. Shtojini në tërshërë, hani si meze të lehtë ose bëni një smoothie të shijshme vjollce.

Çaji jeshil

Padyshim çaji më i shëndetshëm dhe më i dobishëm nga të gjithë çajrat, çaji jeshil është jashtëzakonisht i pasur me antioksidantë dhe për këtë arsye mendohet se forcon sistemin imunitar. Gjithçka që ju nevojitet kur mendoni se mund të filloni të sëmureni.

Vaji i ullirit

Sipas një studimi të vitit 2007 nga British Journal of Nutrition, vaji i ullirit mund të veprojë si një agjent anti-inflamator në trup, që do të thotë se ndihmon sistemin imunitar të luftojë infeksionet. Në fund të fundit, duhet të kemi një vaj për sallatën tonë?

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Do habiteni/Receta që mban zemrën e shëndetshme

Limoni dhe hudhra përdoren zakonisht për të marinuar mishin ose për t’i shtuar më shumë shije sallatës. Por duket...

Nën këmbët tona, shkencëtarët zbulojnë shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës

Shkencëtarë kanë zbuluar shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës. Duke folur për këtë zbulim ata janë shprehur se...

“Gjuha shqipe është më e vjetër se greqishtja dhe latinishtja”

Në librin “Etnologjia e Shqiptarëve” , Kristo Frashëri na e paraqet zbërthimin që Sami Frashëri i kishte bërë...

Darka e Lamës!

Siç dihet nga e kaluara jonë e lashtë ndër vite, shqiptarët kanë trashëguar doke dhe tradita të sakrifikimit, përkujtimit, gëzimit dhe falenderimit.

Recent Comments