Ka disa ushqime dhe zakone të caktuara që të gjithë e dimë se janë të dëmshme për trupin tonë, si duhani, alkooli dhe një sasi e madhe sheqeri. Megjithatë, ka edhe disa ushqime të tjera që nuk i kemi menduar por i përkasin kategorisë më të dëmshme dhe më “të pashëndetshme”. Pasi është koha t’ju tregojmw 5 ushqimet që shkaktojnë kancer.

Shikoni 5 ushqimet që duhet t’i hani sa më pak, pasi konsumimi i shpeshtë i tyre është lidhur me një rrezik të shtuar të zhvillimit të kancerit:

Mish i kuq

Pula e pjekur dhe gjeli i detit janë burime të mira të proteinave që kontribuojnë në rritjen e masës muskulore, por mishrat e përpunuar, si p.sh. Agjencia Ndërkombëtare për Kërkime mbi Kancerin.

Konsumimi i mishit të kuq ka qenë gjithashtu i lidhur me kancerin e pankreasit, zorrës së trashë dhe stomakut. Sipas të njëjtës analizë të vitit 2015, pjekja e mishit në skarë në zjarr të hapur, si p.sh. pjekja në skarë, prodhon komponime që shkaktojnë kancer.

Yndyrna të hidrogjenizuara

Ato janë vajra bimore të përpunuara dhe gjenden në shumicën e ëmbëlsirave të paketuara (biskota, simite, ëmbëlsira etj.), margarina, ushqime të shpejta, ushqime të shpejta etj.

Ato janë të ngurta në temperaturën e dhomës dhe kanë veti të përmirësojnë shijen dhe jetëgjatësinë e një produkti. Hulumtimet kanë zbuluar se konsumi i vajrave vegjetale pjesërisht të hidrogjenizuara, zakonisht të referuara si yndyrna trans, lidhet me kancerin e gjirit dhe rektalit.

Kur lexoni etiketat e ushqimeve, shmangni çdo gjë me fjalët “hidrogjenizuar” ose “pjesërisht të hidrogjenizuar” midis përbërësve të listuar.

Ushqim të konservuar

Studimet kanë zbuluar se ushqimi i konservuar mund të jetë kancerogjen, për shkak të një përbërjeje kimike të quajtur bisphenol-A (BPA) që gjendet në veshjen e brendshme të kanaçes. Kjo substancë ka qenë gjithashtu e lidhur me diabetin e tipit 2.

Aktualisht nuk ka konsensus nëse ka BPA të mjaftueshme në kanaçe për të shkaktuar kancer ose nëse transferohet në ushqimet që ato përmbajnë. Nëse blini mallra të konservuara, sigurohuni që kutia të jetë etiketuar qartë “pa BPA” dhe kufizoni konsumin tuaj në jo më shumë se një porcion në ditë.

Turshitë

Janë shumë të shijshme dhe janë një meze ideale dhe shoqëruese e shumë pjatave, por ekspertët paralajmërojnë se konsumimi i shpeshtë i tyre lidhet me kancerin e stomakut.

Shumë perime turshi, të tilla si lakra turshi, përmbajnë probiotikë, bakteret e mira që përfitojnë shëndetin e zorrëve.
Mos i hiqni plotësisht nga dieta juaj, thjesht sigurohuni që t’i konsumoni me moderim.

Gjithashtu mos neglizhoni konsumimin e erëzave, të cilat janë shumë të dobishme për shëndetin. Shtoni në rutinën tuaj të përditshme shafranin e Indisë, kanellën, rigonin, sherebelën, rozmarinë, trumzën, borzilokun, karafilin, arrëmyshkun, hudhrën e freskët dhe qepën.

Alkooli

Pirja e alkoolit mbi kufirin ligjor rrit rrezikun e shumë llojeve të kancerit, duke përfshirë kancerin e mëlçisë, gjirit dhe rektalit. Gratë nuk duhet të pinë më shumë se një pije në ditë

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here