6.1 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022
Home KËSHILLA Çfarë e shkakton ënjtjen e syve?

Çfarë e shkakton ënjtjen e syve?

Sytë e ënjtur nuk janë dukuri e rrallë, megjithatë ënjtja mund të shkaktojë qeska poshtë syve që përfundimisht nuk do t’i pëlqenim

Të fillojmë nga ajo që shkakton ënjtjen e syve?

Gjenet

Besohet se shumica e këtij problemi shkaktohet nga gjenetika. Ndërsa lëkura humb elasticitetin, fryrja bëhet më e dukshme, transmeton Telegrafi.

Mungesa e gjumit

Gjumi i pamjaftueshëm shkakton probleme të shumta dhe një prej tyre është se mund të ndikojë negativisht në lëkurën tonë, duke përfshirë edhe ënjtjen e syve.

Alkooli

Pijet alkoolike mund të përkeqësojnë ënjtjen, sepse alkooli dehidraton lëkurën dhe kontribuon në inflamacion.

Cigaret

Sipas hulumtimeve, nikotina ndikon në reduktimin e kolagjenit. Për shkak të efektit të nikotinës tek elastina dhe vimentina, lëkura e duhanpirësit është shumë më e hollë, gjë që ndikon më tej në ënjtjen e syve.

A ka mënyra për të rregulluar sytë e fryrë?

Si të trajtoni sytë e fryrë varet nga ajo që i shkakton ato. Nëse nuk flini mjaftueshëm ose pini shumë alkool, zgjidhja më e mirë është ta përmirësoni atë.

Ju gjithashtu mund të përpiqeni të reduktoni sasinë e kripës në dietën tuaj dhe të siguroheni që të merrni mjaftueshëm kalium, sepse sytë e fryrë mund të përkeqësohen kur këto minerale janë jashtë ekuilibrit.

Aplikimi i diçkaje të ftohtë do të ndihmojë gjithashtu, kur lëkura është e ftohtë, ajo është më e shtrënguar dhe kjo mban fryrjen.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Do habiteni/Receta që mban zemrën e shëndetshme

Limoni dhe hudhra përdoren zakonisht për të marinuar mishin ose për t’i shtuar më shumë shije sallatës. Por duket...

Nën këmbët tona, shkencëtarët zbulojnë shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës

Shkencëtarë kanë zbuluar shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës. Duke folur për këtë zbulim ata janë shprehur se...

“Gjuha shqipe është më e vjetër se greqishtja dhe latinishtja”

Në librin “Etnologjia e Shqiptarëve” , Kristo Frashëri na e paraqet zbërthimin që Sami Frashëri i kishte bërë...

Darka e Lamës!

Siç dihet nga e kaluara jonë e lashtë ndër vite, shqiptarët kanë trashëguar doke dhe tradita të sakrifikimit, përkujtimit, gëzimit dhe falenderimit.

Recent Comments