6.1 C
Pristina
Monday, January 24, 2022
Home KURIOZITETE Ca kuriozitete që me siguri s’i keni mësuar në orën e Biologjisë

Ca kuriozitete që me siguri s’i keni mësuar në orën e Biologjisë

Bota është e madhe dhe e mbushur me fakte të cilat ne as nuk e mendonim se do të ishin ndonjëherë të mundura. Disa prej tyre i mësoni tani.

1. Zemra ngadalësohet kur fytyra bie në kontakt me ujin

Njësoj siç ndodh kur notojmë thellë në det, vetëm duke e prekur lëkurën me ujë të ftohtë e bën zemrën të ngadalësohet. Një mënyrë e mirë për t’u qetësuar.

2. Shenjat e gishtërinjve të koalës ngatërrohen shpesh me ato të njeriut

Na është thënë se shenjat e gishtërinjve tanë janë unikë dhe në fakt janë, por në të njëjtën kohë janë shumë të ngjashme me ato të koalave, aq sa mund të ngatërrohen fare lehtë.

3. Kërminjtë mund të flenë deri në 3 vite

Dhe nuk ndjejnë nevojën për të ngrënë. Ndërkohë, gjumi letargjik i arinjve arrin nga 4 deri në 8 muaj.

4. Truri ynë refuzon që ne ta shohim hundën

Ne jemi në gjendje ta shohim hundën gjatë gjithë kohës, por është truri ai që vendos ta injorojë këtë. 

5. Parakrahu yt ka të njëjtën gjatësi me këmbën.

Mund ta provoni me këpucët tuaja të preferuara.

6. Njerëzit kanë vija në trup, por vetëm macet mund t’i shohin

Qëniet njerëzore kanë vija në lëkurë, të quajtura si “Linjat e Blaschko”, emër i vendosur në nder të shkencëtarit që i zbuloi, Dr. Alfred Blaschko. Këto vija ngjajnë me ato të tigrit dhe krijojnë një formë V-je që shtrihet nga qendra e trupit deri në ekstremitetet.

Vijat janë të dukshme vetëm në praninë e dritave UV, prandaj janë të qarta vetëm për shikimin e maceve.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Do habiteni/Receta që mban zemrën e shëndetshme

Limoni dhe hudhra përdoren zakonisht për të marinuar mishin ose për t’i shtuar më shumë shije sallatës. Por duket...

Nën këmbët tona, shkencëtarët zbulojnë shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës

Shkencëtarë kanë zbuluar shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës. Duke folur për këtë zbulim ata janë shprehur se...

“Gjuha shqipe është më e vjetër se greqishtja dhe latinishtja”

Në librin “Etnologjia e Shqiptarëve” , Kristo Frashëri na e paraqet zbërthimin që Sami Frashëri i kishte bërë...

Darka e Lamës!

Siç dihet nga e kaluara jonë e lashtë ndër vite, shqiptarët kanë trashëguar doke dhe tradita të sakrifikimit, përkujtimit, gëzimit dhe falenderimit.

Recent Comments