6.1 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022
Home KAFSHËT Qeni shpëton alpinistin e plagosur, e mban ngrohtë për 13 orë në...

Qeni shpëton alpinistin e plagosur, e mban ngrohtë për 13 orë në mal

Një qen i shpëtoi jetën një alpinisti të plagosur. Kafsha u shtri mbi të dhe e mbajti ngrohtë për 13 orë.

Grga Brkic u rrëzua teksa po ecte me qenin e tij në malet Velebit në Kroaci dhe nuk mundi të ngrihej më.

Dy persona të tjerë që po shëtisnin me të nuk mundën ta ngrinin Brkic dhe njoftuan shërbimet.

Qeni North, një Malamute Alaskan tetë muajsh, u shtri me Brkic dhe e mbajti ngrohtë për 13 orë para se të shpëtoheshin.

“Miqësia dhe dashuria midis njeriut dhe qenit nuk kanë kufij,” tha shërbimi i shpëtimit malor i Kroacisë në Facebook.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Do habiteni/Receta që mban zemrën e shëndetshme

Limoni dhe hudhra përdoren zakonisht për të marinuar mishin ose për t’i shtuar më shumë shije sallatës. Por duket...

Nën këmbët tona, shkencëtarët zbulojnë shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës

Shkencëtarë kanë zbuluar shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës. Duke folur për këtë zbulim ata janë shprehur se...

“Gjuha shqipe është më e vjetër se greqishtja dhe latinishtja”

Në librin “Etnologjia e Shqiptarëve” , Kristo Frashëri na e paraqet zbërthimin që Sami Frashëri i kishte bërë...

Darka e Lamës!

Siç dihet nga e kaluara jonë e lashtë ndër vite, shqiptarët kanë trashëguar doke dhe tradita të sakrifikimit, përkujtimit, gëzimit dhe falenderimit.

Recent Comments