6.1 C
Pristina
Tuesday, January 25, 2022
Home KËSHILLA Gabimi i madh që bëjmë të gjithë: Nuk duhet të pini pijen...

Gabimi i madh që bëjmë të gjithë: Nuk duhet të pini pijen tuaj të preferuar për të paktën 30 minuta pas një vakti

Shumicës së njerëzve u pëlqen rituali për të shijuar një filxhan kafe pas drekës, megjithatë mjekët paralajmërojnë se assesi nuk është një ide e mirë

Fakti është se nuk është mirë të pini kafe me stomakun bosh, sepse ajo stimulon sekretimin e acidit klorhidrik në sistemin tretës, dhe kjo do të jetë më e dëmshme për njerëzit që janë që kanë gastrit.

Për shkak të kësaj, proteinat do të jenë të vështira për t’u shpërbërë, kështu që vështirësitë do t’i ndiejnë edhe ata që nuk kanë probleme shëndetësore.

Pas zgjimit, niveli i kortizolit është shumë i lartë. Pra, kafeja me stomakun bosh nuk bën të pihet, por nutricionistja Monica Bischoff paralajmëron se nuk duhet pirë menjëherë pas vaktit dhe thotë se është një ves shumë i keq.

Bischof thotë: “Nëse keni nevojë për një pije të nxehtë pas një vakti, mos e merrni menjëherë një filxhan kafe sepse përbërësit e saj stimulues mund të jenë të dëmshëm për trupin”, tha ajo dhe paralajmëroi se taninet që gjenden në kafe mund të ndërhyjë në përthithjen e hekurit të çmuar nga disa ushqime, veçanërisht frutat dhe perimet.

Taninet lidhin hekurin në stomak dhe e largon atë drejtpërdrejt nga trupi.

“Mos pini kafe të paktën 30 minuta para dhe pas vaktit”, pohon Monica dhe këshillon se është mirë të pini një gotë me lëng portokalli pas vaktit.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Do habiteni/Receta që mban zemrën e shëndetshme

Limoni dhe hudhra përdoren zakonisht për të marinuar mishin ose për t’i shtuar më shumë shije sallatës. Por duket...

Nën këmbët tona, shkencëtarët zbulojnë shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës

Shkencëtarë kanë zbuluar shenja të një strukture të fshehur brenda bërthamës së Tokës. Duke folur për këtë zbulim ata janë shprehur se...

“Gjuha shqipe është më e vjetër se greqishtja dhe latinishtja”

Në librin “Etnologjia e Shqiptarëve” , Kristo Frashëri na e paraqet zbërthimin që Sami Frashëri i kishte bërë...

Darka e Lamës!

Siç dihet nga e kaluara jonë e lashtë ndër vite, shqiptarët kanë trashëguar doke dhe tradita të sakrifikimit, përkujtimit, gëzimit dhe falenderimit.

Recent Comments