6.1 C
Pristina
Sunday, January 23, 2022
Home KËSHILLA Xhenxhefili mund të ulë nivelet e kolesterolit

Xhenxhefili mund të ulë nivelet e kolesterolit

Nivele të larta të lipoproteinave LDL (kolesteroli “i keq”) janë të lidhura me një rrezik të shtuar të sëmundjeve të zemrës.

Ushqimet që hani mund të kenë një ndikim të fortë në nivelet e LDL.

Një studim 45 ditor që iu është bërë 85 njerëzve me kolesterol të lartë, del që kolesteroli i tyre u zbrit kur ata përdorën në ditë 3 gram pluhur.

Sipas Healthline ky studim tregojë gjithashtu ulje në kolesterolin total dhe trigliceridet në gjak.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here

Most Popular

Kështu dukej veshja luftarake Ilire(Foto)

Inforculture.info ju sjellë një fotografi në të cilën shihet veshja të cilën luftëtarët Ilirë e përdornin në luftë Siç...

A e dini pse taksitë kanë ngjyrë të verdhë?

Saherë që keni thirrur taxin për të ju ndihmuar të shkoni më shpejt juve mbase edhe nuk iu ka interesuar të merreni...

Të gjitha të pathënat: Dëmet që i shkakton koronavirusi trupit

Pandemia solli ndryshime edhe për ata që nuk u infektuan, duke shkaktuar ndryshime të mëdha në trupin tonë, nga rënia e flokëve,...

Gjuha shqipe jehon në Netflix

“Arbëria” është një ndër filmat e rinj që liston platforma Netflix. Ndonëse produksioni i këtij filmi ka përfunduar në fund të vitit...

Recent Comments